vanataie la ochi - cu ce trece?

22-09-2009
mmmmmm
Nu este medic/terapeut
mmmmmm
va rog frumos, spuneti-mi cum sa scap de vanataia din jurul ochiului, dar mai ales de umflatura?
e de inteles cred ca o am in urma unei lovituri puternice.
am stat cu paine si vin, cu cartofi, cu comprese cu apa rece dar in 3 zile doar s-a strans si accentuat vanataia. trebuie neaparat sa merg la munca si nu pot aparea asa.
va rog din suflet, ajutati-ma.
4 comentarii
0
22-09-2009, ora 11:19
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
vânătăile au timpul lor de vindecare şi nu poate fi grăbit, orice aţi face. încercaţi să o acoperiţi cât de mult din machiaj- fond de ten, pudră
0
23-09-2009, ora 19:22
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Sugestii: local, unguent cu heparina( de exemplu, Lioton gel) 1 aplicatie de 2 ori pe zi, 10 zile, Tarosin -3 cpr pe zi, 10 zile, vitamina C 1g-1 cpr pe zi, 10 zile; numai bine
0
19-01-2010, ora 16:20
111111
Nu este medic/terapeut
111111
Buna-ziua!!! Am una dintre putinele probleme care ma irita mai mereu, mai ales atunci cand ma privesc in oglinda! In urma unei altercatii am "dobandit" ca sa spun asa, o mare vanataie in zona ochiului stang. Desi a trecut mai bine de o luna, vanataia din aceasta zona s-a retras in cca 2 saptamani, dar zona a ramas mai inchisa la culoare fata de normal (celalalt ochi)! Va rog foarte mult sa ma ajutati! Numai bine !
0
02-10-2012, ora 00:24
ady2000
Nu este medic/terapeut
ady2000
Buna ziua am 21 de ani sunt de sex masculin.Am o problema sunt tot timpul vanat la ambii ochi si mi se observa mai tot timpul o vena destul de ingrosata mai mult la ochiul drept.Am pus mai mult aceasta problema pe baza somnului.Nu am probleme cu somnul, uneori ma culc si la ore destul de tarzii alte ori la ore normal adica inainte de ora 11.Nu am probleme cu vederea.Aceasta problema o am de mai bine de 10 ani.Ce spuneti ce as putea face in aceasta privinta, cum as putea scapa de aceste vanatai de la baza ochiului.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •