Vase de sange sparte la ochi

28-10-2009
irinapostole
Nu este medic/terapeut
irinapostole
Buna ziua,

Va deranjez si eu cu o problema legata de vasele de sange de la cohi sparte. Acum 3 zile am avut o indigenstie si am vomat de cateva ori. A doua m-am trezit ca aveam ambii ochi rosii...vase de sange sparte. Fiind duminica am stat asa, insa luni dimineata am mers la oftalmologie. Dr m-a consultat si mi-a spus ca o sa treaca de la sine si ca nu exista remediu pt asa ceva. In rest a zis ca e ok. Au trecut 2 zile de atunci si la un ochi in loc sa se retraga s-a extins si a inceput chiar sa ma doar si sa-mi oboseasca f repede. Eu lucrez la calculator 8 ore pe zi si ma gandesc sa nu agravez mai mult situatia. Va rog sa-mi spuneti daca exista vreun remediu pt asa ceva. Exista posibilitatea sa se agraveze?
3 comentarii
0
28-10-2009, ora 11:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Oftalmologul ti-a zis bine ce ti-a zis. Medicamente chimice sa ajute la asa ceva nu exista.
Din cauza lucrului pe care il ai nu ai dat destul timp la ochi sa se refaca. Ar trebui sa faci o pauza cu lucrul si in plus sa iei remedii homeopate potrivite pt. a ajuta la vindecare.

Poti cumpara de la farmacie 1-2 remedii homeopate care se potrivesc cel mai bine simptomelor tale.
Indicatii gasesti in acest document:
www.homeopatie-srh.ro/wp-content/uploads/2008/10/oftalmologie-curs.doc

Cand ai gasit remediul care se potriveste simptomelor tale spune-mi si eu iti spun cum sa il iei.
La lucrul la computer Ruta CH5 sau CH 7 luata 1-2 ori pe zi ajuta la refacerea mai rapida ochiului dupa efortul depus.
O lista cu farmacii homeopate am publicat aici in forum.
0
28-10-2009, ora 21:32
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Ce varsta ai? Tensiunea arteriala este buna( vom controla si TA, mai ales la o varsta de peste 40 de ani)?Eu iti recomand Vitamina C 1 g- 1cpr pe zi, 10 zile, Tarosin -3cpr pe zi, 10 zile, Ocuflash- 1 picatura de 5 ori pe zi , in amandoi ochii, 10 zile, consult oftalmologic care sa includa si cicloplegie( putem evidentia un mic viciu de refractie care necesita prescriptia unor ochelari); Ne vom gandi si la o cauza de fragilitate vasculara si facem investigatii sangvine: HL, VSH, timp de protrombina, INR, TGP , TGO; numai bine
0
29-10-2009, ora 08:14
irinapostole
Nu este medic/terapeut
irinapostole
Am 28 de ani. Ochelari port. Azi merg din nou la medic pt ca vad ca s-a mai extins si durerea nu dispare, ba mai mult se accentueaza. Multumesc mult de raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •