Vedere cu purici

23-02-2012
hitman0415
Nu este medic/terapeut
hitman0415
BUna ziua,
De un an jumatate am o problema.Vad o perdea de stelute ca la televizor, care sunt mai rele noaptea care nu dispar niciodata.
Am fost la neurologi, oftalmologi si chiar in izrael la doctori buni dar nimeni nu m-a putut ajuta. Stiti de la ce ar putea fi?Nu port ochelari si vad foarte bine.Mai nou am inceput sa aud si un tiuit in urechi foarte tare..doar ca a inceput sa imi mai treaca

Aveti vreo idee de la ce as putea sa am aceste stelute?
5 comentarii
0
19-04-2013, ora 21:14
mvb5016
Nu este medic/terapeut
mvb5016
buna,

am si eu aceasi problema tot cam de un jumatate de an. ai mai aflat ceva intre timp?
0
17-05-2016, ora 19:49
Glooring
Nu este medic/terapeut
Glooring
Am EXACT aceleasi simptome!! Vad o perdea de miliarde de stelute minuscule colorate. Noapte nu pot vedea intunericul, decat 20% deoarece aceste stelute sunt peste tot si se misca in toate directiile si imi perturba imaginea. La fel, am inceput sa aud tiuituri in urechi in medie cam odata la 3 zile timp de 15 secunde, care incep sa se auda dintr-odata, parca de nicaieri. Mi-am luat si ochelari de vedere si degeaba, isi fac ei treaba cu dioptriile, vad putin mai bine, dar degeaba. Acele stelute imi strica conturul imaginilor si nu pot vedea obiectele foarte clar. Sunt aerian, parca nu sunt in largul meu, parca mi-a fost indusa o stare de ameteala care nu se mai termina.

Va rog, daca aflati ceva sa imi spuneti si mie!
0
24-08-2016, ora 20:47
liana27
Nu este medic/terapeut
liana27
https://en.wikipedia.org/wiki/Visual_snow
0
25-08-2016, ora 12:33
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Identitate neconfirmată
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Buna ziua,
Conditia dvs poate fi serioasa.
Acele""stelute"sugereaza ori o ruptura la nivelul retinei, fie si a retinei periferice, ori o dezlipire iminenta.
Daca ati facut un examen detaliat a fundului de ochi si este in regula tind sa cred ca este o problema vasculara.Tine de hipoperfuzia retinei dvs cu sange.
Sa faceti neaparat un control cardiologic si anume test de efort si doppler la carotide.
Sfatuiti va cu un medic cardiolog cel mai bine.
Cu stima.
0
30-01-2024, ora 20:01
MadaS
Nu este medic/terapeut
MadaS
Bună! Poate fi vorba de visual snow. Mai multe detalii aici: ------*. Sunt studii în curs dar deocamdată nu exista tratament. Intensitatea zăpezii depinde de la om la om. Sănătate multa!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laserul YAG - tratament eficient pentru miodezopsii
  •