vedere dubla - sfaturi

31-03-2009
den88
Nu este medic/terapeut
den88
buna seara, sufar de hipermetropie de mai multi ani (am 20 de ani) iar la penultimul consult am avut dioptriile pe OS +3 si pe OD +4. Acum 2-3 saptamani am facut alte masuratori si dna doctora mi-a dat +2, 25 la OS si +4 la OD. Recent am inceput sa am vedere dubla, unele imagini erau dublate..la inceput mai rar dar acum aproape tot timpul. Am observat ca si cu ochelarii vechi am acum aceeasi problema. Chiar si cu ochiul liber insa nu atat de puternic. va rog astept un raspuns. multumesc
8 comentarii
0
03-04-2009, ora 20:20
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
buna ziua, eu am 32 de ani si am vedere dubla de cand ma stiu.
Port ochelari +1sferic la OD si +1, 5 sferic la OS si +0, 5 cilindric cu ax de 120 de grade la tot la OS.
Eu am inteles ca de la strabism am aceasta vedere dubla, se mai cheama si diplopie. Vederea binoculara nu este in regula. eu am observat ca vad dublu pe la 3 ani dar credeam ca ma joc eu cu ochii si mai pregnant pe la 10 ani si de atunci in continuu. am purtat si ocluzor pe la 6 ani, am facut si gimnastica ortoptica pe la 10 ani ( dar aceasta din urma cred ca am facut-o prea tarziu, caci centrul vazului se formeaza pe creier pana la 6 ani).
Ochii in strabism nu vad paralel imaginea. vad fiecare in parte alta imagine.
Totusi ar trebui sa intrebi medicul de ce a aparut aceasta diplopie acum si nu de la inceput.
de mine s-a mirat o doctorita tanara care mi-a zis ca diplopia trebuia sa imi dispara in copilarie cu corectie.
sanatate!
0
11-04-2009, ora 13:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Refaceti consultul oftalmologic si sa vi se prescrie cea mai mica dioptrie cu care vedeti bine si la OD, astfel incat diferenta de dioptrii intre cei doi ochi sa nu fie foarte mare, eventual mai multe dioptrii la OS; daca persista diplopia, faceti un examen cu sticla rosie ( la oftalmologie) si un consult neurologic;numai bine
0
31-05-2010, ora 18:03
graztiella
Nu este medic/terapeut
graztiella
buna ziua ma numesc gabi si am o problema cu sotul meu
acum 2 saptamini a suferit o pareza faciala stinga am fost la un medic neurolog si ia prescris prednison, b1, b6, lucetam, milgama, paracetamol, pentoxi retard 400, sibilobil.dupa o saptamina pareza sa mutat pe partea dreapta dar a inceput sa miste un pic pe cea stinga.are dureri mari in spatele urechilor si de 2 zile vede dublu.medicul a spus ca e de la curent si ca o sa si revina.dar nu se vede nici o ameliorare.daca cineva stie ce putem face sau un tratament mai bun, va rog din suflet.suntem disperati.va multumim !
0
07-06-2010, ora 01:31
89LOREDANNA
Nu este medic/terapeut
89LOREDANNA
buna ziua.va rog din tot sufletul meu sami raspundeti si mie...vreau sa stiu daca pot face operatia cu lasek..am21 de ani si din cl a6a port ochelari...nu pot sa fac nimic fara ei: ma doare capul ingrozitor am ameteli stare de voma..dar totusi vreau sa nu mai port ochelari si sa stiu daca exista vreo sansa ptr operatie..Dr.mia scris ca am miopie medie, astigmatism miopic compus. OD-SF -3.25 CIL -0.75 AX 20 OS-SF-3.25 CIL-0.50 AX 80 DP65mm// va multumesc
0
05-07-2010, ora 18:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, poti sa faci interventie laser, daca dioptriile nu au crescut timp de un an de zile, daca pahimetria este normala; nu am inteles de ce te doare capul si ai senzatie de voma, eu iti recomand consult oftalmologic pentru verificare prescriptiei;numai bine
0
06-07-2010, ora 02:10
89LOREDANNA
Nu este medic/terapeut
89LOREDANNA
va multumesc ptr raspuns.am spus ca daca nui port 10 minute sau un sfert de ora am ameteli dureri de cap si stare de voma.va multumesc
0
14-10-2010, ora 01:03
89LOREDANNA
Nu este medic/terapeut
89LOREDANNA
buna.revin cu inca o intrebare...mai intai vreau sa va spun ca in sfarsit mi-am facut operatia la ochi, totul a decurs fb, si in sfarsit nu mai port ochelari de vedere...ce vreau sa va intreb.au trecut 3 saptamani de la operatie si as vrea sa stiu cand as putea aplica machiaj ?in special creionul dermatograf?va rog mult sa-mi raspundeti...DR ALINA BALTATEANU.DACA MAI SUNTETI PE AICI.
0
10-01-2019, ora 08:38
Silvia1231
Nu este medic/terapeut
Silvia1231
Buna ziua ma numesc silvia si am 26 de ani, de ceva timp ma confrunt cu niste probleme xare nu au nici o rezolvare, de mai bine de 2 ani am inceput sa ma simt rau. Am fost la neurolog pentru niste dureri de cap, ma trimis sa imi fac un CT cerebral, si mia iesit sinuzita maxilara cronica si un osteom frontal de 5.3mm care a zis ca nu e grav si e benign, dar de vreo jumatate de an vad dublu si ma deranjeaza foarte tare plus ca vad si niste scanteie si ceva negru plutitor, am fost la oftalmolog acum jumatate de an si mia zis ca e de la anemie. Dar cateodata mi se pune cate o pata pe ochii si se tot mareste pana ajunge in coltul ochiului si dispare ca un fel de cerculet, dupa ce dispare raman cu dureri de cap. Nu stiu ce sa mai fac unde sa ma mai duc sa vad ce am, daca mati ajuta vas fi recunoscatoare. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •