Viata fara un rinichi

13-02-2009
cocolina1968@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cocolina1968@yahoo.com
Ma pregatesc pentru o operatie de extirpare a rinichiului drept, deoarece, in urma analizelor, a fost descoperita o formatiune gelatinoasa de 74mm in interiorul rinichiului. As vrea sa stiu daca viata cu un singur rinichi este normala, daca trebuie sa tin regim, daca mai pot face sport (bicicleta, jogging), daca sexuala va fi normala, daca mai pot purta tocuri si dupa cat timp de la operatie pot merge la mare.
7 comentarii
0
13-02-2009, ora 13:49
ella_valsan
Nu este medic/terapeut
ella_valsan
stai linistita totul o sa fie ok. bunicul meu are 70 ani si-a scos un rinichi si e super ok. s-a operat in octombrie si e bine. trebuie sa recunosc ca a avut un doctor ffff bun. regim e normal sa tii. depinde si daca iti da medicamente dupa operatie unele sunt greu de gasit...eu caut uralyt pt ca are probleme si cu al doilea rinichi dar nu se mai gaseste in romania de 1 an. mult succes cu operatia si multa sanatate
0
13-02-2009, ora 13:49
ella_valsan
Nu este medic/terapeut
ella_valsan
stai linistita totul o sa fie ok. bunicul meu are 70 ani si-a scos un rinichi si e super ok. s-a operat in octombrie si e bine. trebuie sa recunosc ca a avut un doctor ffff bun. regim e normal sa tii. depinde si daca iti da medicamente dupa operatie unele sunt greu de gasit...eu caut uralyt pt ca are probleme si cu al doilea rinichi dar nu se mai gaseste in romania de 1 an. mult succes cu operatia si multa sanatate
0
16-02-2009, ora 18:30
oanazzuro
Nu este medic/terapeut
oanazzuro
se poate tine sarcina cu nu singur rinichi?
0
16-02-2009, ora 18:32
oanazzuro
Nu este medic/terapeut
oanazzuro
se poate tine sarcina cu un singur rinichi?
0
16-05-2010, ora 21:06
bubbu
Nu este medic/terapeut
bubbu
daca nu am un rinichi de la un an si noua luni pot avea si eu o viata sexuala normala ?...sincer...mie imi este frica..:(..astept un raspuns
0
21-06-2010, ora 11:50
PAULA ROTARIU
Nu este medic/terapeut
PAULA ROTARIU
Buna! Cunosc pe cineva foarte apropiat, in varsta de 53 ani care nu are un rinichi de la 33 ani...si acum totul e normal..e o femeie foarte energica, foaret muncitoare...Ce e drept a avut copii inainte...asa ca nu pot zice cum e cu copiii.dar, daaaa se poate avea o viata cat se poate de normala si cu un singur rinichi.
0
21-06-2010, ora 18:34
cocolina1968@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cocolina1968@yahoo.com
Am 42 de ani si am un singur rinichi. Poti avea o viata sexuala normala, fara sa te inhibi sau sa-ti fie frica.Singurul lucru "incomod" este ca nu poti sa ridici greutati mai mari de 2 kg -pentru a-ti proteja singurul rinichi si trebuie sa consumi foarte multe lichide -pentru a-l face sa functioneze cum trebuie. In rest, viata e absolut normala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •