Vomarea pastilei contraceptive

30-05-2012
Dedddi
Nu este medic/terapeut
Dedddi
Buna seara ! Eu iau Laurina de aproximativ 3 luni si cel mai mai mult am intarziat 20 minute. De obicei le iau la 20 30 dar astazi le-am luat la 20 50. De obicei nu fumez si sunt la regim [ regim disociat de 90 de zile], dar astazi am fumat in jur de 3 tigari si mi s-a facut foarte rau. La 21 35-40 am vomat ce am mancat astazi. Nu am avut contact sexual. Daca maine iau pastila si mai tarziu dupa ce am luat urmatoarea pastila am contact sexual pot sa raman insarcinata? Pana acum ejacularea nu a avut loc inauntru, deci nu aveam cum sa raman insarcinata. Sunt la a 14-a pastila. Va rog sa imi raspundeti.
4 comentarii
0
01-06-2012, ora 07:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca am inteles bine, ati vomat dupa mai putin de o ora a 14-a pilula. In acest caz, este posibil, ba chiar probabil, sa nu-si fi facut efectul. Aplicati regula de 7 zile: timp de 7 zile folositi si o a 2-a metoda contraceptiva.
0
01-06-2012, ora 17:27
Dedddi
Nu este medic/terapeut
Dedddi
Au trecut 50 de minute, dar nu am avut contac sexual. Dupa ce iau urmatoarea pastila, aceea isi face efectul?
0
01-06-2012, ora 17:31
Dedddi
Nu este medic/terapeut
Dedddi
A, si ejacularea nu are niciodata loc inauntru. Plus ca in acea zi nu am avut contact sexual.
0
01-06-2012, ora 23:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dupa pilula uitata (sau vomata in mai putin de 2 ore de la adminstrare, ceea ce e acelasi lucru) trebuie sa va considerati iesita de sub protectie timp de 7 zile. Numai daca erati la ultimele pilule din cutie se iau alte masuri.

Daca ejacularea nu are loc inauntru, atunci sansele de sarcina, desi nu dispar cu totul, sunt considerabil mai mici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Voma si diaree - primul ajutor
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •