Vreau sa-mi incep viata sexuala

18-08-2009
mr.zibit
Nu este medic/terapeut
mr.zibit
Am 15 ani prietena mea are 16, ne vedem de 6 luni ne intelegem foarte bine... de parca ne-am completa reciproc. Suntem amindoi virgini si de citeva zile ne-am decis sa ne incepem viata sexuala, insa mi-e "frica" daca nu o satisfac, daca ceva nu merge bine. Va rog daca ma puteti ajuta cu sfaturi sau opinii va rog...
13 comentarii
0
19-08-2009, ora 00:44
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mai asteptati un an sau doi, inceputul vietii sexuale prea din timp are multe dezavantaje pt. sanatate, pt. amandoi, lucruri putin stiute sau ignorate

Nu degeaba se spunea inainte ca de abia de la 18 ani este bine sa incepi viata sexuala.

1. se incetineste sau se opreste cresterea din cauta schimbarilor hormonale precoce
2. trebuie luate conceptionale care deregleaza hormonii femeii
3. fata poate ramane gravida - mari probleme - avort - si mai mari probleme - boala...
4. risc de boli sexuale
5. pericol de candidoze
6. pierderea energiei intelectuale - rezultate mai proaste la scoala.
7. baietii care incep prea devreme nu vor ajunge la puterea sexuala optima si la fertilitate ideala
8. imbatrinire precoce

Nu va luati dupa ce fac toti, este o vorba ca drumul catre iad este un drum larg pe care merg cei mai multi, o autostrada... highway to hell.
0
19-08-2009, ora 13:02
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
ascultati sfatul lui scarface, sunteti foarte mici ca sa faceti acest pas, nu este atat de simplu cum pare ;)
si in plus 6 luni nu inseamna mult, daca veti continua relatia veti vedea dupa cativa ani ca am avut dreptate
0
19-08-2009, ora 21:49
mr.zibit
Nu este medic/terapeut
mr.zibit
Deci ma sfatuiti sa mai astept... insa cum sa vorbesc cu ea despre asta... am impresia ca ea isi doreste. chiar nu stiu
0
20-08-2009, ora 15:58
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
explica-i si ei cum stau lucrurile, arata-i toate dezavantajele expuse pe acest forum, neplaceri care se resimt mai mult la fete si in plus, spune-i care este dorinta ta si anume ca tu ai vrea sa mai asteptati pana in momentul in care nu vor mai exista riscuri asa mari, ea poate crede ca tu esti grabit.
multa sanatate si felicitari ptr maturitatea de care ai dat dovada la varsta ta!
normal ar fi fost ca ea sa fie mai matura ptr ca e mai mare decat tine si e si fata, iar fetele se maturizeaza mai repede decat baietii, dar ce sa faci cu adolescentele din ziua de azi, iau numai decizii negandite :(
eu nu m-am grabit si acum sunt mandra de acest lucru!
sfatuieste-o tu cum e mai bine ;)
0
21-08-2009, ora 21:33
mr.zibit
Nu este medic/terapeut
mr.zibit
Am discutat impreuna si am stabilit de comun acord ca e bine sa mai asteptam... asta nu inseamna ca nu o iubesc i-am explicat... dar e mai bine sa o facem la timpul potrivit. Mersi pentru sfaturi... :)
0
28-08-2009, ora 02:01
Pickaso
Nu este medic/terapeut
Pickaso
respectele mele zibit... sincer eu nu as fi putut rezista.. dar te respect.. sa ai o viatza fericita alturi d ea.. avetzi grija d voi
0
29-08-2009, ora 11:28
bebelasha
Nu este medic/terapeut
bebelasha
buna am 16 ani si jumatate si asi vrea sa imi incep viata esxuala da mi-e fricaa.sunt cu prietenul meu de 9 lunii.am vorbit si cu el.el a spus ca nu ma grabestee si vrea ca atunci cand o sa o facem sa fiu sigura pe mine ca sa nu imi para rau mai taryiuu...ce sa fac??...ajutati-ma va rog:(...astept raspunsul vostruu
0
31-08-2009, ora 09:29
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
bebelasha, nu inteleg de ce te grabesti asa... crezi ca daca ai 16 ani si esti virgina e o tragedie?
0
02-09-2009, ora 12:18
bebelasha
Nu este medic/terapeut
bebelasha
nu cred ca e o tragedie.dupa voi care ar fi varsta ideala pt a incepe viata sexuala?
0
02-09-2009, ora 14:54
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
dupa 18 ani
e mai bine
0
02-09-2009, ora 14:56
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
pentru ca viata sexuala presupune sa fii maturizat si fizic si psihic. Orgasmul consuma energie, e o senzatie puternica. E mai bine un picut mai tarziu.
0
06-09-2009, ora 02:26
just4you
Nu este medic/terapeut
just4you
Buna...imi puteti da si mie un sfat.prietena mea are 15 jumate si e k un baiat de 3 luni.si au ajuns la subiektul despre viata sexuala.intelegeti ce vreau sa zik.si nu stie dak sa faka sau nu dragoste k el.ai este frik sa nu se intample cv.se poate dezvirgina( k prezervativ normal) de la varsta asta????Multumesk!!!
0
11-10-2009, ora 00:02
crya91
Nu este medic/terapeut
crya91
catzi ani are baiatu?
e mika..eu zik sa mai astepte..are numa 15 juma..are timp! dc se grabeste asa? :-s
normal ca sepoate dezvirgina..prezervatiu doar protejeaza nu face alceva
bafta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •