Vreau sa scap de ejacularea precoce, cum?

08-10-2008
MAG1
Nu este medic/terapeut
MAG1
Sant un tanar de 21 de ani si de la varsta de 14 ani am inceput sa ma masturbez, in prezent am ejaculare dupa circa 1 minut si nu pot sa imi satisfac prietena. Va rog spunetimi cum as putea sa ma tratez de acest defect.Astept ajutor. Va multumesc
43 comentarii 12 Înainte ›
0
08-10-2008, ora 00:00
anonim2
Nu este medic/terapeut
anonim2
pai de exemplu si eu tot pe la 14 ani am inceput si acum am 18 ani si dupa ce ma masturbez ejaculez in 2 min depinde de cat de excitat sunt dar dupa aceea nu se ridica din nou. parerea mea e sa incerci sa vezi daca rezisti mai mult dupa prima ejaculare sau sa te abtii 2 sapatamni sau 3 si pe urma sa incerci sa vezi daca rezisti mai mult de o repriza... !
0
08-10-2008, ora 00:00
MAG1
Nu este medic/terapeut
MAG1
Am incercat sa vad daca rezist mai multe numere, si pot dupa primul cel scurt al doilea vine mai greu si al treilea si mai greu. Alt exemplu este acela ca daca consum ceva bauturi alcolice si primul vine mai greu.
0
08-10-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Solutia vine de la sine.Aceasta problema dispare cu timpul.Aveti rabdare si o sa vedeti.Stiu ce spun.Nu are nici o treaba cu masturbarea.Astept vesti bune.
0
09-10-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Cunosc f.bine pe cineva care a trecut prin asta la varsta ta si a disparut cu timpul.Parerea mea este ca se va obisnuii corpul tau cu acest lucru, dar mai alec cu, corpul ei si nu va mai aparea ejacularea atat de repede.Incearca daca vrei si ceva medical, poate chiar e o problema dar sincer nu cred.
Numai bine
0
11-10-2008, ora 00:00
fotocita
Nu este medic/terapeut
fotocita
eu in lokul tau nu mash deranja fiindca trebuie sa te inveti tu asta dar nu incerka foarte des fiindca ai sa slabesti tare ka mine eu pot sa ejacuez de pina la 7 ori dintro relatie adik depinde kum o faci daca repede te mishti repede ejacuezi dar staruite sa treci de 3 ori eu de fiekare cintakt sexual ejacuez de 3 ori astai normal pentru mine dar una e foarte inportant partenera ta, daca voi o veti face pur shi simlu ka nu aveti ce face vei ejacua greu dar daca va vreti unul pe altul va fi mai repede shi mai placut uite bine kind o faci ka nui asha de grau tot procesul vointa sa ai adio!!!!
0
15-10-2008, ora 00:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Fotocita, buna !
Parca ziceai ca ai penisul mic si vrei sa-l maresti! Pentru ce iti trebuie sa-l ai mare? Sincer acum, nu te inteleg pt k vad ca dai destule relatii in materie de sex!!!!!
Aliss
0
22-11-2008, ora 00:28
OVIDIU20
Nu este medic/terapeut
OVIDIU20
interesant vine omul si pune o intreabare si niciunul nu da vreun raspuns sincer si eu am aceiasi problema si vreau s ao rezolv prin ceva concret si sigur nu s ama apuk sa iau toate porcariile la care se tot face reclama eci stie cineva vreun remediu sigur pentru tratarea ejacularii precoce adika sa dea 100 la 100 rezultate
0
29-04-2009, ora 02:01
AlexzZzZzZz
Nu este medic/terapeut
AlexzZzZzZz
Buna! Stiu eu raspunsul la problema ta.Aceeasi a fost si la mine, am 16 ani si ma masturbez de la 13.Am avut probleme cu ejacularea precoce dar am scapat datorita oamenilor de pe acest site.Fi atent acum:
1. Cand urinezi, fa-o in reprize, adica de incearca sa te abtii sa dai drumul deodata la urina, fa-o in reprize, te va ajuta, te asigur eu.
2. Daca te mai masturbezi, cand simti ca te apropii de ejaculare, fa o pauza si continua din nou. Si tot asa, pana cedezi si nu mai poti sa te abtii.
Acestea sunt niste exercitii, te vor ajuta sigur, dar trebuie sa le faci, daca vrei sa scapi mai repede, daca nu, astepti, fiindca va trece dupa cativa ani.
Pe mine, m-au ajutat, iti spun sincer, eram la fel ca tine, iar acum e totul perfect, iar durata unu-i act sexual acum e de 1 ora si ceva, iar inainte era de 3-4 minute.Mi-am inceput viata sexuala de doar, jumatate de an, ca sa spun asa...cu probleme, dar acum nu mai exista niciuna.
Astept commentarii din partea ta.Multa bafta si totul e sa ai incredere in tine.Iti tin pumnii.Salutari!!!:-H
0
21-01-2010, ora 17:18
BoBo92
Nu este medic/terapeut
BoBo92
Salut... Am suferit si eu tot de "Ejaculare Precoce". Nu esti singurul dintre barbati care se loveste de asa ceva. In medie de 45% Dintre barbatii din romania au probleme cu asa ceva. Trebuie sa inveti sa iti controlezi corpul ( Autocontrol ) Cand esti pe cale sa ejaculezi scoti penisul si stangi preputul sau capul penisului intre degetul mare si degetul aratator. Acolo ai un cerc si trebuie sa apesi cu forta cat rezisti. Stai 10-15 secunde in timpul asta iti sarut partenera o mangai, etc etc si o iei de la capat. Si tot asa. Si incearca sa te gandesti la orice film nasol orice nasol nu te gandi la placerile ei cum se simte ea sau cum te simtzi u. Fi calm. Sau mai incearca sa faci Abdomene, flotari, genoflexiuni Sa se dezvolte anumiti muschi din corp. In timpul actului sexual nu trebuie sa fi agresit, Ci calm si linistit. Incearca sa faci sex cu tot corpul adik: Miscarile sa fie din corp nu din muschi. Informatiile astea le-am primit si eu. Si la mn au dat rezultat. Iti urez ff mult succes. Stiu cum e sa nu iti poti satisface prietena cat si pe tine. La revedere
0
04-02-2010, ora 03:46
psyclone2004
Nu este medic/terapeut
psyclone2004
Alex de mai sus vorbea despre exercitiile Kegel si are dreptate in ceea ce priveste beneficiile lor in ceea ce priveste performantele sexuale. Pentru detalii cautati mai multe pe google despre exercitii Kegel. Se stie ca imbunatatesc performantele sexuale atat la barbati cat si la femei.
0
11-02-2010, ora 18:52
raoulandrei
Nu este medic/terapeut
raoulandrei
Salut la fel am si eu aceas problema cu ejacularea precoce am 21 de ani si de 4 luni incep sa ejaculez nu rezist mai mult de 2 min si e foarte nasol atunci cind intretin relati cu prietena mea sa nu pot sa o satisfac si din cauza asta apar problemele mai ales in relatia nostra daca poate cineva sa ma ajute Va rog!!!!
0
11-02-2010, ora 20:12
psyclone2004
Nu este medic/terapeut
psyclone2004
1. Fi sigur ca nu suferi de nici o boala care ti-ar putea afecta viata sexuala.

2.Stresul si anxietatea sunt inamicii tai nr 1 cand esti in pat cu prietena. Incearca sa te eliberezi de ele, traieste o viata sanatoasa, relaxata si fericita. Nu fi nervos cand urci in pat.

3.Mananca regulat si sanatos.

4.Incepe sa practici tehnici de respiratie in fiecare zi, ex Pranayam si Qigong

5. Practica meditatiii de auto-relaxare. In timpul meditarii incearca sa te autosugestionezi.

6.Incepe apoi sa faci cardio si sa mergi la sala.

7. Incearca sa avansezi cu greutati cand mergi la sala. Daca esti pre slab, pune cateva kilograme pe tine.

8. Antreneaza-ti muschiul pubic(cel pe care il folosesti cand opresti jetul de urina). Se numesc exercitii Kegel-gasesti mai multe despre pe google.

9. Nu te mai masturba. In loc sa te masturbezi fa dragoste calm cu prietena ta sau daca nu ai fa rost de una.

10. Nu lua substante care dauneaza corpului, sanatatii (droguri, tigari).

11. Nu incepe penetrarea fara a avea o erectie completa.

12. Daca femeia sta deasupra va intarzia ejacularea.

13. Fi calm si increzator in timp ce faci dragoste. Respira bine in timpul penetrarii.
0
17-04-2010, ora 13:05
ciprianazs
Nu este medic/terapeut
ciprianazs
buna sunt si eu un baiat de 23 de ani si am inceput viata sexuala de 1 an fac dragoste cu persoana iubita de cam de 2 0ri pe saptamana dar am si eu o problema ejaculez loarte repede la max 2 min daca sunt eu deasupra si 3-4 min daca e ea deasupra, ce as putea sa fac ca s SA SCAP DE EJACULAREA PRECOCE, CUM? masturbarea ajecteaza ca sincer aveam obiceiul sa ma masturbez ca ziceam ca asa poate rezist mai mult, ce parere aveti ar trebui sa renunt la masturbare?
0
25-04-2011, ora 11:55
dumitrup
Nu este medic/terapeut
dumitrup
Si eu am aceiasi problema, de 6 ani de cand mi am inceput viata sexuala, ejculez dupa 3-4 minute, sunt prea excitat tot timpul, la orice ma gandesc parca fierb testiculele :) am luat spray Stud e bun nu pot sa zic, daca dadeam 4-5 pufuri si stateam 15 minute ma tinea si o jumatate de ora.insa cam degeaba ca nu mai prea simti mare branza, acest spray e ca cel de la dentist cand face anestezie, , iti amorteste, te intrebi la un moment dat "oare mai e in erectie?" :) ma rog il poti lua sa iti satisfaci macar partenera, nu pot sa zic cateodata parca simti si tu ceva..
0
31-07-2011, ora 19:29
danvrg
Nu este medic/terapeut
danvrg
Am citit cu atentie acest subiect, pentru ca am aceasi problema ca multi dintre voi, am 34 de ani si 2 copii si nu am reusit sa scap de aceasta ejaculare precoce cu toate ca am o sotie ok., cat am fost copil nu mam masturbat in exces.(ca sa-mi fi ramas in subconstient teama ca se deschide vre-o usa)si nici nu am fost vre-un guster cat am fast adolescent, am avut femei din toate categoriile, am facu sex pe unde am apuca, am fost si pe afara si chiar la prostituate... dar in majoritatea cazurilor am terminat repede., rare ori am stat ceva mai mult, cand am tras de mine sau eram baut... am citi fel de fel de chestii, dar fara valuare, asa ca astept un raspuns concret eventual de la cineva mai rutinat sau de specialitate.
0
12-02-2012, ora 20:59
Cosmin12
Nu este medic/terapeut
Cosmin12
AlexzZzZzZz cam cat timp trebuie sa faci chestia aia sa te "vindeci" ? aproximativ.
0
05-03-2012, ora 15:19
geo92
Nu este medic/terapeut
geo92
si eu am aceiasi problema ejaculam foarte repede dar totul depinde de tn.de exemplu cand faci dragoste incearca sa nu te mai gandesti 100 la 100 pe femeie mai gandestete si la altceva.io de exemplu in 2 minute ejaculam acum daca vreau stau si o ora si tot nu ejaculez.depinde de tn invata sa te autocontrolezi..asta e singurul remediu 100 la 100 natural.
0
06-03-2012, ora 00:25
mtz
Nu este medic/terapeut
mtz
Salut geo92, si eu am aceiasi problema ca multi alti dintre voi, dar am vazut la tine ca te poti AUTOCONTROLA, si cu acest lucru poti rezista mai mult.spunemi si mie cum te poti autocontrola, sau daca mai stie cineva alta metoda, sa imi spuna si mie. Astept comentariile voastre. Multumesc !
0
01-04-2012, ora 13:25
mitza_maxx12
Nu este medic/terapeut
mitza_maxx12
Pot sa spun ca am o problema contrara voua. Ejaculez foarte greu, mai ales atunci cand imi este cald. Daca mediul este bun, ajung repede. Cam dupa 40 de min. se termina. Dar atunci cand temperatura si spatiul nu ma ajuta poate dura chiar 4-5 ore. Sunt zile in care nu ajung la ejaculare in timpul actului sexual. Nu este o problema in adevaratul sens al cuvantului, dar uneori prietena mea se simte aiurea. Ca ea ajunge pe la 20 de orgasme si eu nu ajung la nimic. Si nu cred ca ii pica tocmai bine cand se intampla asa. Se simtea oarecum vinovata la inceput, dar acum si-a dar seama ca asa sunt eu.
0
01-11-2012, ora 14:54
mihai_ghi
Nu este medic/terapeut
mihai_ghi
Dupa 5 sedinte de discutii individuale si confidentiale puteti scapa de ejacularea precoce.
0
01-11-2012, ora 15:25
clearmoon
Nu este medic/terapeut
clearmoon
Am inteles ca una din metode ar fi acupunctura. Daca nu exista solutii speciale, gen suifan sau cele pe baza de lidocaina care se comercializeaza in magazine tip sex shop, eu recomand ---------* - din numeroase motive pe care nu le voi insira aici- sau pe baza de menthol. Evident ele trateaza problema dar nu rezolva ce a cauzat problema.

(*modificat de admin)
0
02-11-2012, ora 07:29
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Dacă penisul rămâne în stare flască după ejaculare atunci vorbim despre o ejaculare precoce care implică:
Anxietatea de performanţă - există o teamă ca nu cumva lucrurile să nu se sfârşească prea repede. Fiindcă acest lucru se întâmplă în mod repetat, stresul alături de aşteptări pesimiste accelerează procesele fiziologice.
0
02-11-2012, ora 07:31
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Vă recomand tehnicile pentru controlul respiraţiei (respiri mai lent), relaxarea organismului si reformularea modului de gândire (aici este nevoie în general de un psiholog).
0
02-11-2012, ora 07:32
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Apoi, după cum aţi spus mulţi dintre voi, hipersensibilitate şi reactivitate crescută la nivelul penisului, este corelată cu factorii psihologici pe care i-am descris mai sus.
Există câteva exerciţii care trebuie realizate prin masturbare, vă ajută la conştientizare şi autocontrol. Practic ejacularea trebuie amânatâ cât mai mult prin stimularea penisului în regiuni diferite făceti acest lucru zilnic dar nu vă gândiţi că nu trebuie să ejaculaţi, gândiţi-vă la alte lucruri care nici măcar nu au legătură cu sexul, chiar amuzante.
0
02-11-2012, ora 07:33
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Este importantă şi poziţia din timpul actului sexual, anumite poziţii sunt mai puţin stimulante (femeia deasupra, misionar) care trebuie schimbate când bărbatul se simte prea solicitat.
0
02-11-2012, ora 07:34
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Pentru apetitul sexual şi implicit pentru erecţii de durată, este important şi libidoul, ce are la bază factori fiziologici care pot fi antrenati de la nivel psihologic. Pe lângă un stil de viaţă sănătos, mai ales prin sport, vă recomand:
0
02-11-2012, ora 07:35
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
-O auto-analiză a momentelor în care vă aflaţi în compania unei femei. Te simţi îngrijorat, ti-e teamă să pierzi erecţia?-Relaxarea şi detaşarea de probleme. Stresul în general produce disfuncţii erectile şi anxietate.
0
02-11-2012, ora 07:36
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
-Antrenamentul fanteziilor (atunci când sunteţi în timpul actului sexual, gândiţi-vă la tot ce este mai "bun". Mintea trebuie ocupată într-un mod cât mai... productiv.
0
02-11-2012, ora 07:37
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
-Comunicăţi cu partenera despre lucrurile care produc satisfacţie. Dacă nu vă simţiţi confortabil, atunci este mai puţin probabil să obţineţi performanţe sexuale.
0
10-01-2013, ora 11:17
xas
Nu este medic/terapeut
xas
salut!
si eu am suferit de aceasta problema si am rezolvat-o cu succes. Idea este ca trebuie sa scapi de stres, iar asta o faci in primul rand prin sport. Ai observat ca atunci cand faci exercitii fizice iti vine sa casti? Asta pentru ca sangele iti alearga prin vene, iar prin cascat iti oxigenezi creierul. Daca chiar si acum cand citesti postul asta te ia cascatul, crede-ma ca esti prea stresat... In vreo doua trei luni eu am scapat de problema. cauta-ma ca sa-ti dau mai multe detalii despre ce trebuie sa faci.-*. Bafta!


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O nouă metodă de a evita situațiile jenante pentru bărbați
  • Ce înseamnă să ejaculezi prea repede?
  •