Vreau sa știu ca NU am înnebunit

23-12-2018
Kitty96
Nu este medic/terapeut
Kitty96
De la un timp nu prea am încredere în oameni în sensul ca uneori orice as spune cred ca se va duce informația mai departe și tot eu as cădea de vina și pentru ca cealaltă persoana despre care am vorbit as pune-o într-o lumina mai puțin plăcută și ca mai e chestia ca ma las ușor influențată de ce îmi spun ceilalți și nu prea îmi place asta. Nu sunt genul de persoana care sa bârfească dar când am prietene și eu am anumite probleme sa am cu cine sa discut și într-un fel sa ma ajute. Pentru ca mai mereu am auzit ca nu trebuia sa spun asta, ca nu e de datoria celeilalte persoane sa știe asta, cum mi am permis sa zic lucrul asta, ca nu e bine sa le zic la toți ce fac. Eu sunt și genul care se gândește și la ceilalți și ca ma gândesc ca dacă afla ce spun i-ar deranja sau supara și nu îmi place sa fac oamenii sa se simtă asa
Eu tot ce sper este ca asta este doar neîncredere și nu o paranoia.. Si daca ar fi ceva paranoia dacă se poate trata prin psihoterapie și sa duc o viata linistita fără sa știu ca am schizofrenie sau nu știu ce alta tulburare de personalitate. Vreau sa știu dacă este și o alta problema, gen dacă ar fi vorba ca sunt o persoana cu stima de sine mai scăzută sau cu neîncredere în mine. Și mai este și problema ca nu sunt mereu asa, dar când sunt ma apuca o, , paranoia, , și am starea de anxietate crescuta ca nu cândva sa înnebunesc cândva. O zi buna în continuare!
2 comentarii
0
23-12-2018, ora 08:10
Psiholog Nicolae Nedea
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Nicolae Nedea
Buna ziua, pare sa nu aveti schizofrenie, totusi e problema de care trebuie sa va ocupati. Da, se poate prin psihoterapie. Intradevar exista si stima de sine scazuta si neincredere.
0
23-12-2018, ora 08:54
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Diagnosticele nu se pun pe internet. Căutați un psiholog clinician cu experiență ca să știți un diagnostic sigur. De-abia după ce aveți un diagnostic sigur veți ști ce faceți mai departe. Psihoterapia vă poate ajuta să dobândiți competențe în a vă gestiona situațiile întâlnite, să vă cunoașteți mai bine, să vă gestionați resursele, să învățați să comunicați asertiv cu ceilalți.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.