Vreau un copil. Cand e bine sa renunt la anticonceptionale?

17-12-2010
andreea2010
Nu este medic/terapeut
andreea2010
Buna seara d-le dr. Dragomir!

A-si dori sa va intreb ca la cat timp trebuie tinut o pauza in cazul antic. Logest? Eu folosesc pilulele Logest din ianuarie, fara intrerupere. In cazul in care imi doresc un bebe cu cat timp inainte este bine sa renunt la administrarea lor?
Va multumesc anticipat!
13 comentarii
0
18-12-2010, ora 09:01
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Potrivit actualei orientari nu se mai recomanda pauze in administrarea anticonceptionalelor. Medicii un pic mai varstnici mai recomanda pauze deoarece asa se facea in trecut, considerandu-se ca astfel scade riscul unor reactii adverse ale anticonceptionalelor, asa cum este sterilitatea. Dar studii si observatii sistematice au aratat ca acest risc depinde numai de expunerea la anticonceptionale si nu depinde de existenta pauzelor.

Este optim sa renuntati la administrarea anticonceptionalelor cat mai din timp, pentru ca uterul sa se refaca la parametri apropiati de cei avuti anterior, dar puteti ramanea insarcinata chiar in luna urmatoare opririi lor. Ele sunt toxice numai asupra sarcinilor in curs si nu asupra sarcinilor viitoare.
0
06-03-2011, ora 21:11
nykoteo
Nu este medic/terapeut
nykoteo
buna seara dle dr dragomir. am fost diagnosticata cu chisturi ovariene pe ovarul drept, am urmat remediul hemeopat SEPIA pt menstruatie intarziata problema rezolvata.Ce tratament hemeopat imi recomandati pt a putea rezolva problema chisturilor si pt a putea ramane insarcinata.Mentionez ca a facut sotul spermograma care a iesit bine, iar eu am facut HSG, si trompele nu sunt infundate.Astept raspunsul dvs -* VA MULTUMESC.


(*modificat de administrator)
0
07-03-2011, ora 16:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Tratamentul homeopatic este inalt individualizat. Intelegeti mai bine cu urmatorul exemplu: daca 100 de pacienti sunt toti raciti si le curge nasul, se poate sa primeasca acelasi tratament toti 100, dar, in homeopatie, 100 de paciente care au chisturi ovariene s-ar putea sa primeasca 100 de remedii diferite, in functie de particularitatile lor.

In concluzie, pentru a sti ce tratament homeopatic ar fi optim este nevoie de un consult homeopatic.
0
11-10-2011, ora 17:07
camy serban
Nu este medic/terapeut
camy serban
Vreau sa mentionez ca ultima menstruatie am avut-o pe data de 11.08.2011.am o luna intarziere.. am facut 2 teste de sarcina, primul dupa 10 zile intarziere si al doilea dupa 20 de zile intarziere. Au iesit amandoua negative. Ce as putea sa fac ? sa astept?
0
11-10-2011, ora 19:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca aceasta întârziere este în urma consumului de anticoncepţionale hormonale, atunci mai aşteptaţi o lună: se poate ca reluarea activităţii ciclice a ovarelor să se facă spontan.

În orice altă situaţie, este deja timpul să programaţi o vizită la doctorul dv.
0
12-10-2011, ora 14:45
camy serban
Nu este medic/terapeut
camy serban
nu iau anticonceptionale...:(
0
12-10-2011, ora 15:04
camy serban
Nu este medic/terapeut
camy serban
As dori sa va mai intreb ceva: testele de sarcina de la farmacie sunt valabile si in cazul sarcinilor extrauterine?
0
14-10-2011, ora 00:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da. Testul este valid in privinta intrebarii daca o sarcina e prezenta sau absenta, nu daca sarcina e in uter sau nu. La inceput, sarcinile extrauterine pot avea toate semnele unei sarcini normale, inclusiv uter marit si modificat. Este "fenomenul Arias-Stella".
0
17-10-2011, ora 22:05
camy serban
Nu este medic/terapeut
camy serban
Multumesc pt raspunsuri. A venit menstruatia dupa 3 zile de la intrebare, fix dupa 31 de zile intarziate. Daca se poate si e domeniul dvs, as vrea sa va intreb ce pot face pt ca am unghiile casante, sunt taiate scurt pt ca ele cum cresc putin se exfoliaza, se desprinde primul invelis, se rupe...si ramane transparenta cu un singur invelis, nici nu poate fi vorba sa le tin mari. Le am asa de cativa ani (2)..si nu isi mai revin, am intrebat si medicul de fam, dar nu mi-a zis nimic concret. Nu stiu ce pot face ca sa dea rezultate, as dori un sfat care sa ma ajute intr-adevar. Multumesc anticipat !
0
18-10-2011, ora 07:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mai întâi trebuie excluse acele boli interne care se pot manifesta astfel la nivelul unghiilor. Cel mai cunoscut exemplu este anemia.
0
18-10-2011, ora 19:54
camy serban
Nu este medic/terapeut
camy serban
Pentru anemie, trebuie vitamine nu-i asa? of
0
18-10-2011, ora 19:55
camy serban
Nu este medic/terapeut
camy serban
sau ce fel de alimente ?
0
18-10-2011, ora 23:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anemia, in functie de cauza ei, se trateaza cu fier, cu unele vitamine din grupul B sau cu alte tipuri de tratamente. Desigur, este mai întâi nevoie de un diagnostic de anemie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul