Vulvita/Posibila reactie alergica/Ar putea fi altceva?

23-09-2018
denisa marcu
Nu este medic/terapeut
denisa marcu
Buna ziua, de vreo 2 zile mi-a aparut o mica umflatura la baza clitorisului. Umflatura are aceeasi culoare ca pielea din zona si se manifesta cu foarte usoare senzatii de mancarime si durere, in special la atingere.

Context: Acum 3 saptamani, am facut candidoza orala. Nemaivand pana acum, m-am speriat foarte tare, mai ales ca pe internetul romanesc gasesti foarte multe articole clickbait de genul "candida, bacteria care iti ucide corpul". Find weekend, am fost la farmacie unde mi s-a dat glicerina si diflucan 150 mg. Din pacate, farmacista nu a stiut ca trebuie sa imi recomande si un tratament probiotic. A doua zi, am fost la medicul ORL care mi-a spus ca Candidoza orala e o boala foarte comuna, 80 la suta din oameni sunt purtatori si ca cel mai bine ar fi sa nu mai iau antifungice pentru ca sunt foarte toxice. De asemenea, a spus ca infectia nu pare una foarte puternica.

Intre timp, am avut reactii adverse la diflucan (din cele trecute pe prospect) - respectiv dureri de cap si ploape umflate usor. De asemenea, am simtit o senzatie usoare de mancarime si durere in zona genitala, fara sa am alte simptome in aceasta zona. Foarte speriata si cu anxietatea la maxim, am fost din nou la farmacie de unde mi-am cumparat clotrimazol atb pe care am inceput sa-l aplic de doua ori pe zi. Mentionez ca am deseori reactii alergice la medicamente sau creme cosmetice.

La doua zile dupa aparitia simptomele in zona genitala, acestea au disparut.

La o saptamana si jumatate, a revenit anxietatea ca poate candida imi distruge organismul :)). Da stiu, daca ati avut rabdare sa cititi pana aici e o tema recurenta. Mi-am cumparat Flucovim 150 mg si l-am luat. De data asta am luat si probiotice de care am aflat intre timp, insa nu stiu cat de eficiente sunt in a proteja zona genitala de efectele antifungicului, tinand cont ca scopul lor principal e reglarea florei intestinale. De data asta reactiile adverse (din cele trecute pe prospect) au fost mult mai puternice. Dureri de cap, eruptie cutanata minora, pete rosii cu mancarime si din nou neplaceri in zona genitala (mancarime si durere usoare). Reactiile adverse au disparut in 1-2 zile dupa ce am luat flucovim, insa mi-a aparut la baza clitorisului o umflatura, cu aceeasi culoare cu pielea din jur si insotita de mancarime si durere usoara. Din ce am citit in prospect si clotrimizolul poate da o reactie alergie de acest tip.

Voi ajunge si la doctor, insa nu cred ca am posibilitatea sa ajung in saptamana care vine. Este posibil sa fie o reactie alergica la flucovim (mai ales ca am avut si alte reactii alergice la el) sau la clotrimazol?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.