White spot-eco morfologica

01-12-2011
madida
Nu este medic/terapeut
madida
Buna! sunt insarcinata in 22 de saptamani, azi am facut o ecografie morfologica; mi s-a spus ca bebelusul e bine, doarc ca la inima, in ventriculul stang i-a aparut un punct alb-WHITE SPOT.Nu stiu ce inseamna, la ce se refera termenul, zicea numai ca ar trebui sa arate ca e vreun defect cromozomial daca ar mai aparea macar inca un organ afectat. Sau asa ceva... trebuie sa ma intorc pt inca o eco doar la inima in saptamana 30. Ma puteti lamuri, va rog, ce inseamna acest White Spot?
7 comentarii
0
01-12-2011, ora 18:12
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
buna. "white spot" este un depozit de calciu si indica un defect cromozomial (de exemplu sindrom down). insa acest punct poate sa dispara dupa un timp. rau este daca mai apar astfel de puncte. efectuati analize privind markerii genetici. daca ies negativi, atunci nu exista nici un motiv de ingrijorare.
0
02-12-2011, ora 16:36
madida
Nu este medic/terapeut
madida
Va rog, daca se poate sa imi explicati un pic despre markeri genetici! Nici nu stiu daca am scris bine, imi cer scuze, dar nu am mai auzit despre asa ceva. Va rog, lamuriti-ma! Eu nu sunt in tara, si am intrebat daca ar trebui sa fac si alte analize si mi s-a zis ca nu, decat o alta echo in saptamana 30! Si ca alte puncte nu sunt.. Va rog!! Astepüt raspuns!
0
02-12-2011, ora 17:00
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Un marker genetic este o gena sau secventa ADN cu localizare exacta pe un cromozom care poate fi utilizat in identificarea celulelor, speciilor sau oamenilor. Se poate descrie ca fiind o variatie care poate fi observata. Markerii genetici pot fi utilizati pentru a studia relatia dintre o boala ereditara si cauza ei genetica.
0
02-12-2011, ora 17:08
madida
Nu este medic/terapeut
madida
Multumesc! am descoperit si pe google mai multe articole si m-am mai linistit... Oricum, eu nu cred caar trebui sa disper(de ieri plang) pt ca sunt tanara, am 27 de ani, sunt sanatoasa, sotul are 31 de ani, in familiile noastre nu s-a pomenit asa ceva, nu suntem fumatori, nu avem nici un fel de boala ereditara in familie... vreau sa ma linistesc. Am inteles ca aceste puncte luminoasa pot sa dispara pana in trimestrul 3 sau nu... dar bebelusii se pot naste perfect normali.Si ca la SD ar trebui sa iese mai multe masuratori in neregula, lungimea femurului, gatul e mai gros, si mai multe, dar cu siguranta dvs. stiti asta. Va multumesc inca o data!
0
02-12-2011, ora 17:24
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Cu placere!
0
10-02-2012, ora 23:37
madida
Nu este medic/terapeut
madida
Vroiam sa va spun, (mai mult pt mamicile care se afla in situatia in care am fost eu, pt ca STIU ce inseamna), ca am facut inca o ecocardiografie in saptamana 30 si punctul alb a disparut!!!! Multumim lui Dumnezeu! Asa ca, nu disperati, nu trebuie neaparat sa insemne ceva, chiar daca acesta nu dispare, daca bebelusul se naste cu el, nu afecteaza inima in vreun fel.
0
11-04-2013, ora 23:20
madida
Nu este medic/terapeut
madida
Si acum avem un baietel minunat de un anisor!! Perfect sanatos! Laudam pe Dumnezeu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •