Yasmin dupa operatie pt endometrioza

08-09-2022
denisuca54
Nu este medic/terapeut
denisuca54
Buna ziua,

Tocmai am trecut printr-o operatie pt indepartarea unor endometrioame si aderente, laparoscopica, care pare a fi fost un succes dupa ecografiile post operatorii. Am avut un chist de 5 cm si unul de 3 + un chist de alta natura descoperit in timpul operatiei, dar bine delimitate - iar pe ovare mi-au fost puse pansamente hemostatice resorbabile.
Medicul curant mi-a prescris si Yasmin, 3 luni, pentru "a lasa ovarele sa se odihneasca" - fara sa ma intrebe daca am ami luat vreodata sau imi doresc asta.
Eu mereu am incercat sa evit tratamentele hormonale, stiind ca mamei mele i-au facut foarte mult rau (menopauza timpurie si simptome de PMS notorii chiar si la 66de ani), iar ginecoloaga mea a fost de acord spunand ca oricum nu poate garanta eficient acestora in gestionarea endometriozei.
Mi s-a spus sa le incep de la prima menstra post-operatorie.

Exista alte posibilitati pentru a oferi repaosul ovarelor, care sa nu fie de natura hormonala? Sau alte variante de anticonceptionale, care sa se stie ca au mai putine efecte secundare? Unde pot cere o alta parere?

Multumesc.
2 comentarii
0
23-09-2022, ora 12:54
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
https://medicamente.romedic.ro/yasmin *

(*modificat de admin)
0
23-09-2022, ora 12:56
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Cel mai corect in cazul dv-stra, deoarece se afecteaza si starea generala, este sa mergeti la Medicul ENDOCRINOLOG sau un medic Ginecolog - androlog...

Acolo primit rezolvarea !!!

Multa sanatate si succese !!!

Dupa ce rezolvati, dati si noua un mesaj sa stim cum ati evoluat !
sanatate !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Endometrioza nediagnosticată compromite tratamentul fertilității
  • Endometrioza și anumite subtipuri de cancer ovarian pot avea aceeași bază genetică
  • Endometrioza - ghidul pacientului
  • Legătura dintre flora intestinală și evoluția endometriozei
  • Microbiomul intestinal poate promova endometrioza
  •