yaz

16-02-2010
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
iau contraceptive yaz si de cateva zile sangerez 4 zile am avut sangerari usoare maro iar acum am sangerari usoare rosu viu credeti ca e cazu sa le opresc ?
18 comentarii
0
16-02-2010, ora 19:49
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
e prima lună? primele 3 luni pot avea surprize cu sângerări ciudate, cicluri mai lungi etc- poţi să ajungi chiar la 14 zile ciclu la prima folie, să ai sângerări şi spotting (picături) între cicluri etc. după 3 folii se obişnuieşte organismul tău cu anticoncepţionalul şi o să fie bine- doar dacă trec 3 luni şi nu e încă în regulă poţi consulta medicul să ti le schimbe. şi oricum daca intrerupi nu le opreşti aşa din senin, trebuie să aştepti să termini folia pentru că altfel ţi se dereglează şi dă peste cap organismul
0
17-02-2010, ora 18:12
roxana21
Nu este medic/terapeut
roxana21
buna ziua am si eu o intrebare duminica la 12noaptea mia venit menstruatia si am inceput sa le iau si a doua zi leam luat la 8 seara si in fiecare seara la fel are ceva? si inca ceva leam luat de la start nu stiu daca este bine doctorul nu mia explicat!va rog ajutatima multumesc
0
17-02-2010, ora 19:13
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
e bine nu e problemă
0
19-02-2010, ora 14:03
roxana21
Nu este medic/terapeut
roxana21
buna ziua am si eu o intrebare de aseara ma doare langa ovare cu tot cu picior e posibil sa fie de la anticonceptionale?
0
20-02-2010, ora 14:05
darby9
Nu este medic/terapeut
darby9
Buna ziua! Am o mare mare ingrijorare! Am inceput sa iau Yaz la recomandarea medicului ginecolog care mi-a spus sa incep blisterul in prima zi a menstruatiei, indiferent de culoarea sau cantitatea sangerarii. Asa am si facut, insa de atunci am tot avut sangerari, nu foarte abundente, insa au existat, uneori si cu pauza de o zi sau doua intre. Acum sunt deja in a 3-a saptamana de cand iau pastilele si aceste sangerari tot nu au incetat. Chiar daca nu sunt abundente, ma ingrijoreaza. Stiu ca prospectul specifica anumite dereglari ale menstruatiei, insa as dori sa stiu daca este ceva normal sau trebuie sa ma duc la medic. Si in plus, este posibil ca protectia impotriva unei sarcini sa fie scazuta datorita acestor sangerari? Tin sa mentionez ca pastilele le-am luat ca la carte si nu s-a intamplat sa uit niciuna. Multumesc mult, astept rapuns!
0
25-02-2010, ora 00:25
roxana21
Nu este medic/terapeut
roxana21
Buna seara!Ca si fata de mai sus miau trecut problemele duminica si de atunci mia curs ceva maroniu si in seara aceasta iar a inceput sangerarile este ceva normal ma mai protejeaza daca se intampla asa ceva.Va rog frumos raspundetimi, multumesc
0
25-02-2010, ora 14:36
ginabordeiu
Nu este medic/terapeut
ginabordeiu
buna ziua ca si alte fete am si eu o problema iau yaz de 3luni asta este a3 luna mia venit la inceput cateva picaturi vreo 3 sap dupa care sa oprit trebuia sa mi vina acum 2 sap jumate si nu mia venit am siptome dureri de burta si mijloc dar nu vine nu stiu ce se intimpla miam facut si testul care a iesit negativ slava domnului ar trebui sa merg la medic dar nu prea pot am un baietel de 2 ani si nu am cu cina sa l las va multumesc
0
25-02-2010, ora 16:59
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
pt ginabordeiu: anticoncepţionalele cele de tipul yaz pot să facă să diminueze menstruaţia în timp şi să scadă cantitativ. să ajungă chiar să ţină o zi două, cantitate f mică
roxana: eşti încă protejată
darby: nu ţi face griji, prima folie e mereu dificilă, nu scade protecţia, după 3 luni dacă mai sângerezi aiurea să consulţi medicul să schimbi pastilele că altfel nu are rost. e vorba doar de adaptarea organismului
0
26-02-2010, ora 12:02
mirela67
Nu este medic/terapeut
mirela67
buna ziua! am si eu o intrebare referitoare la anticonceptionale.luna viitoare o sa urmez un tratament cu arava. isi mai fac efectul ac in cazul asta? am luat rigevidon pana acum, am facut pauza 2 luni...sa iau tot rigevidon, sau sa le schimb cu unele mai puternice? ce-mi recomandati? va rog mult un raspuns. merci.
0
27-02-2010, ora 23:39
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
îşi fac efectul staţi liniştită
0
04-03-2010, ora 22:54
roxana21
Nu este medic/terapeut
roxana21
Buna seara am si eu o intrebare in legatura cu pastilutele acelea albe de la yaz de exemplu dak la a 2a pastiluta imi vin problemele ce fac le incep pe celelalte de la capat sau le iau in continuare pe astea albe?
0
12-05-2010, ora 11:10
roxana21
Nu este medic/terapeut
roxana21
buna ziua am si eu o intrebare luna trecuta am intrerupt anticonceptionalele si mia venit normal e posibil sami intarzie luna asta ca nu le mai iau.am dureri foarte mari de burta si de cap oare e vorba de o sarcina.multumesc
0
21-05-2010, ora 13:13
Gea20
Nu este medic/terapeut
Gea20
Buna ziua..am si eu o intrebare daca iau yaz de 1 luna jumatate pot lua in acelasi timp si vitamine?va rog sa imi raspundeti
0
04-05-2011, ora 23:26
margadan
Nu este medic/terapeut
margadan
am 43 de ani si la recomandarea medicului ginecolog iau yaz pentru prelungirea menstrelor.fara acestea nu mai am ciclu si vreau sa-l prelungesc cat mai mult posibil. cand a aflat medicul meu de familie ca le iau la varsta mea mi-a spus sa le intrerup pentru ca anticonceptionalele nu se iau dupa varsta de 35 de ani.dvs ce ma sfatuiti sa fac, sa le iau in continuare sau nu?
multumesc anticipat pentru raspuns
0
06-10-2014, ora 15:10
Maria-ioana13
Nu este medic/terapeut
Maria-ioana13
Buna am si eu o problema am luat yazz timp de un an de zile ( nu am avut absolut nimic) iar acum, dupa o pauza de 6 lunii am reinceput sa le iau.. Prima pastila din blister am luat-o in a doua zi a ciclului menstrual de atunci au trecut 12 zile si sangerarile nu au incetat ( in catitate mica ce-i drept).. Sfat? Este normal?
0
29-07-2015, ora 12:44
467 roxana
Nu este medic/terapeut
467 roxana
Am si eu o problema. Va rog sa ma ajutati. Am luat ac YAZ in urma unei consultatii la ginecolog. Am luat prima pastiluta in prima zi a menstruatiei si m.am simtit foarte rau. In urmatoarele zile starile de voma si starea bolnavicioasa pe care o aveam incepusera sa imi treaca. Acum nu stiu daca sa continui cu ele sau nu
0
26-09-2015, ora 10:27
kitto
Nu este medic/terapeut
kitto
Buna ziua, va rog sa ma ajutaţi cu un răspuns ! Am omis sa iau ultima pastila YAZ din Blister continuând cu cele placebo.Cum încep administrarea unui nou Blister ?? Dupa terminarea pastilelor placebo sau la venirea menstruaţie ? In perioada celor placebo sunt protejata chiar dacă am omis ultima pastila YAZ ??
0
28-12-2018, ora 23:12
Katy1
Nu este medic/terapeut
Katy1
Buna seara! I-au yaz deja a doua luna, de azi dimineata am niste eliminari de sînge de culoare neagră, însă pînă la ciclu mai am 5 zile. Aceasta este o problemă? Trebuie să merg la ginicolog?
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.