zanocin inainte de sarcina

28-10-2010
daniela_82
Nu este medic/terapeut
daniela_82
Buna seara va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns Ma numesc Daniela si in urma unui control ginecologic mi s-a spus sa urmez un trata ment cu zanocin pe perioada ciclului am citit prospectul si acolo scrie ca nu este indicat zanocinul administrat daca intentionez sa ramin insarcinata Incerc de citeva luni sa ramin insarcinata si imi este frica sa iau zanocin si as dodi sa va rog sa imi spuneti daca pot sa iau pe perioada ciclului si daca acest medicament are reactii de durata lunga sa nu afecteze in cazul in care eu vreau sa incerc in a 14 zi de la ciclu cind este perioada de ovulatie sa ramin insarcinata sa nu afecteze sarcina Va multumesc vrumos
4 comentarii
0
31-10-2010, ora 13:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti lua Zanocin atata timp cat nu esti insarcinata.nu are efecte pe termen lung.
0
02-11-2010, ora 19:14
daniela_82
Nu este medic/terapeut
daniela_82
va multumesc frumos pentru raspuns
0
09-12-2018, ora 12:43
diana35
Nu este medic/terapeut
diana35
Mi s-a prescris de ginecolog Zanocin 200 mg 1 pastila la 12 ore, pt streptococ beta hemolitic grup B, depistat in secretia vaginala, alaturi de niste ovule facute la farmacie din mai multe componente, doar ca mi-a fost f rau de la cele doua pastile de zanocin luate, in prima zi de tratament. Insomnie, nervozitate, indigetsie, greturi si varsaturi... Doctorul mi-a zis sa incerc sa le mai iau cu 1/2 cp metoclopramid sau 1 cp de emetiral si daca si-asa imi este rau, sa nu mai iau. Nu mi s-a dat un alt inlocuitor, dar mi s-a spus sa-ncerc o alta varianta de-a lua acest zanocin, desi mi se pare ca-i total incompatibil cu organismul meu. Am intrerupt tratamentul cu antibiotic oral si voi lua ovulele. Ce sa fac?
0
29-12-2020, ora 00:43
Bianca1234_?;
Nu este medic/terapeut
Bianca1234_?;
Buna.sunt si eu in aceasi situație, am luat zanocin 5zile 1la12ore...dupa am fost la medicul ginecolog si mi-a spus ca sunt însărcinată in 4 saptamani si ca nu este bine ca am luat...la a doua ședință mi-a spus ca este bine...si daca vreau sa merg pana la capat să il ascult pe el.sunt foarte panicată si nu stiu ce sa mai cred...uni spun ca exista riscuri însă doctorul nu mi-a spus asta.
Un sfat va rog?
Adaugă un comentariu / răspuns

22-02-2021, ora 09:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog, Urolog sau Dermatolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 38 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!   >

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.