zbateri ale pleoapelor

21-03-2007
chinci
Nu este medic/terapeut
chinci
buna seara.As avea nevoie de un sfat. De cca 2 luni am niste zbateri ale pleoapelor si stg. si dr. care ma nelinistesc. Am vorbit cu un medic neurolog care mi-a spus ca aceste semne apar numai la bolnavii post pareza faciala periferica.Dar cum eu nu am avut, nu stia unde sa ma incadreze.Mi-a propus sa consult un oftalmolog.ma puteti ajuta, var rog, mai ales ca imi dau o stare de stress permanent.Ar putea fi lipsa unei vitamine sau a unui mineral?Va multumesc.
9 comentarii
0
22-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna chinci! blefarospasmele pot sa apara din lipsa calciului sau a magneziului. Daca nu consumi lactate, bei multa cafea, eviti carnea rosie, ar fi posibil sa ai deficit de astfel de minerale. Parca ziceai in alt mesaj ca aceste spasme au aparut cam de cand incerci sa scazi in greutate cu dieta disociata. Grija la alegerea dietei, pentru ca poti sa iti strici mai rau sanatatea cu o dieta nepotrivita, decat daca ai niste kilograme in plus! multa sanatate!
0
22-03-2007, ora 00:00
chinci
Nu este medic/terapeut
chinci
va multumesc pt. raspuns. As vrea sa precizez cate ceva. Sper sa nu va supar. Nu consum decat o cafea dimineata. Intr-adevar in ultimul timp am consumat fructe dimineata si nu cerealele cu care eram obisnuita.Si cerealele le consum cu sana.Din dieta am incercat sa aleg tot ce cred ca-mi face bine si consum carne cu legume si zarzavaturi.De o saptamana mi-am reluat obiceiul de a consuma cereale cu germeni de grau si tarate si seminte de in cu sana, inmuiate de seara. Sunt in varsta de 49 de ani, S-ar putea sa fie si varsta? Va multumesc.
0
23-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna chinci! cum sa ma supar? imi pare bine ca aflu detalii despre dieta ta! daca INAINTE de a schimba felul alimentatiei nu ai avut probleme, iar acestea au aparut DUPA schimbari, atunci logica spune ca dieta este motivul mai probabil al blefarospasmelor. Si in plus, dozarea calciului si a magneziului din sange se poate face foarte usor, pentru a putea elimina o cauza posibila a discomfortului tau. O zi buna si mai povestim.
0
23-03-2007, ora 00:00
chinci
Nu este medic/terapeut
chinci
0
23-03-2007, ora 00:00
chinci
Nu este medic/terapeut
chinci
Va multumesc inca odata pt. raspuns. Aveti dreptate, blefarospasmele au aparut de cand mi-am schimbat obiceiul de a manca dimineata cereale.Dar nu dieta e de vina pt. ca la dieta mea se mananca bine dimineata ci eu, pt. ca am citit pe net ca e bine de mancat fructele dimineata. Sunt as.medicala si stiu ca nu e bine sa slabesti repede pt. ca la fel pui inapoi. In dieta mea pot sa mananc si iaurt si sana si smantana dar sa fie cu un procent mic de grasime. As intreba daca o cura de argila mi-ar ajuta.Puteti sa-mi recomandati un supliment care sa contina Ca, Mgsi D2?Va multumesc.
0
25-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
nu ar fi bine sa iei suplimente alimentare inainte de a face o dozare din sange a acestor minerale. Daca valorile analizelor sunt normale, cautam alt motiv. dar trebuie sa ai grija cand iei suplimente alimentare cu minerale, pentru ca absorbtia calciului si a magneziului se desfasoara in COMPETITIE. Recomandarea ar fi sa iei intr-o luna 20 de zile calciu cu vitamina D (exista calciu cu D3 comprimate mestecabile, cutie cu 20 de comprimate, 2/zi) si apoi 10-12 zile magneziu cu B6 (magnevit, 2/zi)
0
02-04-2007, ora 00:00
chinci
Nu este medic/terapeut
chinci
buna seara. Am facut dozarile de Ca si Mg si valorile sunt : Ca=8 mg/DI; Mg = 0, 9 mg/DI. Sunt un pic mai mici decat valorile normale. Am sa iau mineralele asa cum mi-ati recomandat. Daca aveti sa-mi recomandati ceva, va rog sa-mi scrieti.Va multumesc.
0
31-05-2007, ora 00:00
chinci
Nu este medic/terapeut
chinci
am revenit. Am luat o cutie Calciu cu D3, o cutie memotanalec, si 10 zile Magne B6, dar spre necazul meu, degeaba.Blefarospasmele persista si ma deranjeaza, Poate ca o sa radeti de mine dar imi creeaza un disconfort, mai ales ca exista si o superstitie ca zbaterea ochiului aduce necaz! Stiu ca nu poate fi ceva normal, dar subconstientul lucreaza, Medicul neurolog mi-a recomandat Milgamma. Ce parere aveti?Memotanalec am luat si pt. lecitina din soia pe care o contine, deoarece de cateva luni am intrat la menopauza si sa reduc din intensitatea bufeurilor.
Va mutumesc.
0
09-11-2007, ora 00:00
liv2008
Nu este medic/terapeut
liv2008
Buna ziua, am si eu o problema, legata oarecum de "zbaterea ploapelor" si anume; de circa doua saptamani reactia la spaima daca ii pot spune asa...(cearta, contradictie cu o pers.) se manifesta prin zbaterea ploapei ochiului drept.
Astazi este pt prima data cand am luat in calcul posibilitatea unei afectiuni ale creierului. Daca cineva are vre-o sugestie/raspuns in legatura cu acest lucru astept cu nerabdare opinia Dvs.Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: