Zgomote intestinale cand inspir

03-10-2021
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
Buna ziua, Daniela ma numesc, am 30 ani; nu sunt obeza.
Am probleme usoare din cate stiu cu stomacul. Acum 10 ani am avut arsuri mari, reflux, am fost la medic dar nu mi-au facut gastroscopie ci doar eco abdominal si mi-au dat antiacide mai ales pt ca urmam tratament cu fier si aveam arsuri foarte mari.
Refluxul a tot revenit in ultimii 10 ani.
In prezent cred ca am probleme mai grave, in 1 rand am reflux, ma ustura gatul, arsurile gastrice nu sut asa puternice, si sunt rare dar refluxul e grav.
Am luat si tratament pt raceala (paracetamol, ibuprofen), am contribuit cu cafea (desi putina de tot..ma afecteaza), fumat, dulciuri multe si mancat haotic, mereu mananc putin si des.
Analizele generale (hemoleucograma, calciu etc) au iesit bune, o carenta usoara de fier doar. adica trebuia sa se incadreze intre 10 si 160 si mie mi-a iesit 11.
Problema grava sa zic asa e ca ma doare de 1 luna in spatele sternului, aproape pe toata lungimea sternului, nu doar jos unde ar fi orificiul cardia. Durerea o simteam cand incordam muschii pieptului sau cand ma ridicam de pe scaun/pat, cand fac flotari de ex.
Aceasta durere a tinut 2 saptamani zilnic, apoi am luat ibuprofen si esomeprazol 4 zile si mi a trecut, insa revine cate putin durerea. Eu o simt ca o inflamatie, si apare de obicei cand simt si refluxul, usturimea in gat.
Nu simt gust amar in gura, decat f rar. insa ragusita sunt de 1 luna, si eu credeam ca e de la frig.
Incerc sa tin regim, las dulciurile, mananc mai sanatos, vreau sa ma las si de fumat caci simt cat de mult rau imi face si.vreau sa iau esomeprazol o perioada.
In trecut luam o sg pastila sau doua si nu mai aveam probleme cateva luni.
Acum...nu se vede efectul asa repede.
Sut constienta ca, regimul alimentar nu poate fi inlocuit cu medicatia, de aceea tin regim, si pot sa zic ca doar dupa o zi, par sa fiu deja mai ok, nu am mai avut reflux.

Vreau sa va intreb de aceste zgomote ce le aud si simt in zona stomacului cred.. nu sunt in zona buricului ci mai sus. Cand inspir simt borboroseli acolo, cand expir nu.
Asta mi s a mai intamplat de 2 ori in ultimele 2 luni.
Ma puteti sfatui cu ceva va rog frumos?
de la ce sa fie aceste borboroseli cand inspir (nu tin decat vreo 2 ore), sa fie de vina dantura rea oare? dintii lipsa? desi pot spune ca mestec binisor, mananc incet.
Dar ca si tratament, cat ar fi ok sa tin oare? 1 saptamana ar fi de ajuns? si..binenteles sa tin regimul cat pot de mult, eventual toata viata. Ma refer la esomeprazol, ce mi s a recomandat si de catre medic la un consult, acum cativa ani..cat timp ar trebui sa iau sa ajute la refacerea esofagului?
Vreau sa spun, caci sigur e important, ca acea durere de esofag a inceput intr o perioada in care mancam multa inghetata si..simteam cum imi era rece la piept, gat, dupa ce mancam..cateva ore simteam acea raceala.
Va multumesc pt sfaturi.
Cer sfaturi pt ca mi-e foarte frica sa ma duc sa mi faca endoscopie...
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.