Lipsă de medicamente psihotrope în Franța: 'Anxietate teribilă' pentru pacienți, povară crescută pentru îngrijitori

Data publicării: 22-05-2025

Lipsă de medicamente psihotrope în Franța: 'Anxietate teribilă' pentru pacienți, povară crescută pentru îngrijitori "O anxietate teribilă": Dificultățile de aprovizionare cu anumite medicamente psihiatrice persistă în Franța de luni de zile, creând dificultăți pentru pacienți și o povară sporită pentru îngrijitorii lor, relatează AFP.

În timp ce sănătatea mintală este o 'cauza națională majoră' în 2025, aproximativ cincisprezece tensiuni de aprovizionare și epuizări ale stocurilor de medicamente psihotrope au fost raportate de către Agenția naționala franceză pentru siguranța medicamentelor (ANSM) de la începutul lunii ianuarie.

A afla că 'nu mai există tratament suficient sau că farmacia nu mai are și că trebuie căutat în altă parte' este 'o angoasă teribilă' care 'poate agrava anumite tulburări', a declarat Sébastien Rabiller, care urmează tratament cu quetiapină după 'aproximativ zece ani de erori medicale'.

Quetiapina este un neuroleptic adesea prescris pentru a trata schizofrenia, tulburarea bipolară și unele depresii.

După quetiapină, tensiunile de aprovizionare au afectat teralith - săruri de litiu pentru tulburarea bipolară - sau antidepresive comune, sertralina și venlaxafina.

Aceste lipsuri repetate care afectează anumite medicamente în Franța au diverse cauze, între care relocarea producției de ingrediente active și un sistem de prețuri considerat uneori insuficient de remunerator de către industria farmaceutică.

Săptămâna trecută, Uniunea sindicatelor farmaciștilor (Uspo), un sindicat francez al farmaciștilor, a semnalat o 'problemă majoră' cu sertralina, preparatele din farmacii care trebuiau să compenseze deficitul riscând să nu mai fie puse în vânzare din cauza unui preț considerat 'prea mic'.
Sursa: Agerpres, 22-05-2025, Vizualizari 96
 Agentia Nationala de Presa Agerpres Stirile medicale sunt furnizate de Agentia Nationala de Presa "Agerpres", partenerul nostru pe sectiunea de Noutati si Stiri medicale.