(LYME-căpușă) Am nevoie de ajutor in legatura cu această boală!

12-06-2021
Vlad Spulber
Nu este medic/terapeut
Vlad Spulber
Salutare tuturor, sunt un baiat in varsta de 17 ani, mama mea a fost înțepată de catre o căpușă în zona inghinală la casa de la țară... unde, într-adevăr iarba era destul de densă. De descoperit, a descoperit-o la scurt timp atunci cand un punct roșu si umflat a aparut in zona inghinala. Tata, a reusit sa extragă căpușa de acolo imediat cand a fost depistată cu ajutorul unei pensete. Amandoi au constatat că și capul ei a fost extras... ceea ce stiu ca este foarte bine. La cateva zile dupa acesta intamplare, varii simptome au inceput sa apara. Dureri de cap, febră, probleme respiratorii dar si furnicături/arsuri la nivelul încheieturilor. Intr-o dimineata am plecat repede cu ea la spitalul de primiri urgențe din oras unde i s-a efectuat o analiză la sânge. Analiza a dovedit faptul ca in sange nu exista nicio infectie. Totul este curat si frumos, ci este doar un atac de panică... insă tind să cred ca nu este atat de simplu si usor. Adevarat este faptul ca dupa inceperea administrarii de antibiotice toate aceste probleme au inceput sa dispara iar mama era din nou aptă sa meargă la munca si sa fie sanatoasa. Deja cred, ca au trecut 2-3 saptamani de la aceasta intamplare, mama nu mai are toate acele simptome, isi continua zilnic tratamentul cu antibiotice, dar furnicăturile/arsurile din zona incheieturilor tot persistă. Ea este o fire destul de puternică si merge pe principiul ca ce nu stie, nu o afectează. Din acest motiv refuză si tot amână să mearga sa faca analize special infecțioase cu pretextul ca totul va fi bine si ca nu suporta sa se plimbe prin spitale. Nu este o fire ipohondră!
Eu totusi, iubindu-mi mama doresc sa aflu unde as putea sa merg cu ea in cel mai scurt timp si cat ne-ar costa niste analize oriunde in țară! Unde ar fi cel mai potrivit să o ducem ca să prevenim pe parcurs înrăutățirea bolii “Lyme”? Sunt dispus pentru mama mea sa merg si pana in pânzele albe... insă sunt prea mic pentru probleme de genul, medicina nu m-a pasionat niciodata si nu cunosc foarte multe din acest domeniu. Ma documentez si eu cat reușeșc si cand am timp in timpul școlii. Va rog mult sa ma ajutați cu cateva sfaturi.. unde să merg cu ea, cat m-ar costa si daca exista sanse ca ea sa scape definitiv pe parcurs. De asemenea as vrea sa stiu daca de la aceasta boală in general se moare dupa un anumit timp. Tin sa mentionez ca mama are 50 de ani impliniti recent, pana acum nu a avut niciodata nicio problema de sanatate! Va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mușcătura de căpușă ne expune riscului pentru 6 boli extrem de grave
  • Boli transmise de căpuşă
  • Boala Lyme, diagnosticată în doar câteva minute
  • Un nou virus cu potențial de transmitere la oameni, descoperit de cercetătorii japonezi
  • Un studiu francez a analizat agenții bacterieni purtați de 418 căpușe extrase de la pacienți
  •