Amigdale - umflatura in spatele amigdalei

08-04-2021
Nia6
Nu este medic/terapeut
Nia6
Buna ziua D-l Doctor, am si eu o intrebare in legatura cu o problema pe care am sesizat-o acum multi ani, dar care acum mi-a revenit in atentie.In spatele pliului de langa amigdala dreapta am ca o umflatura care a ramas stabila in marime de ani de zile.Este posibil sa fie din cauza refluxului gastroesofagian sau altceva mai grav?Daca ma uit mai bine parca arata ca o basicuta.Va multumesc, o zi buna! Cred ca e acolo de vreo 12 ani poate si mai mult, vreau sa spun ca beau sucuri acidulate si mananc si acru.
3 comentarii
0
08-04-2021, ora 13:29
Nia6
Nu este medic/terapeut
Nia6
Scuzati am vrut sa spun ca umflatura se afla pe pliul din spatele amigdalei drepte.Va multumesc
0
08-04-2021, ora 14:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Mai mult ca sigur ca e de la reflux
E cazul sa adaptezi alimentația conform Vârstei. Nu mai tolerează stomacul și gatul aceleași greșeli ani de zile... E ca la un Elastic. La un moment dat... Se rupe.
0
08-04-2021, ora 15:05
Nia6
Nu este medic/terapeut
Nia6
Va multumesc frumos D-l doctor, alimentatia mea este de 5 ani bazata doar legume si fructe, nimic de origine animala, dar cum ati spus si dumneavoastra, acidul gastric se formeaza de la bauturi acidulate, (in cazul meu eu beau foarte mult san pelegrino).O sa incerc sa renunt complet la orice ce reprezinta citrice in exces.O zi buna va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •