Deficienta velo-palatina.. Se mai poate face ceva in cazul meu, pentru a-mi recupera auzul?

04-03-2009
Camelutza90
Nu este medic/terapeut
Camelutza90
De mica, de la varsta de 1-2 ani am fost operata de 3 ori iar a 4-a oara a fost cand am avut varsta de 12 ani ! de la ultima operatie dupa 1 - 2 ani am aflat ca am timpanul modificat si auzul de la urechea dreapta imi este scazut cam pana la jumatate! Se mai poate face ceva in cazul meu, pentru a-mi recupera auzul ?
5 comentarii
0
04-03-2009, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trimite audiograma pe mail
0
04-03-2009, ora 20:55
Camelutza90
Nu este medic/terapeut
Camelutza90
am fost la un cabinet particular din Iasi si nu mi-a facut audiograma ! in cazul acesta ce trebuie sa fac ?
0
04-03-2009, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Si cum si.au dat seama ca ai auzul scazut.. fara audiograma?
TRebue sa faci o autiograma si o Timpanograma..ca sa stii ce sanse sunt de vindecare.
Ei un bilet de trimitere de la medicul de familie.. si mergi la Clinica ORL. sp. de Recuperare Iasi.
o sa ai toate investigatiile necesare si un raspuns la intrebarea ce se poate face!
0
23-03-2011, ora 13:56
corinne84
Nu este medic/terapeut
corinne84
Si eu am avut deficienta velo-palatina si am fost operata de 2 ori o data la 3 luni si o data la 3 ani, dar totusi am ramas cu defect de vorbire. La tine vorbirea este normala?
Eu as vrea sa fac o operatie pentru corectarea vorbirii pentru ca doar cu logoped nu am reusit sa obtin mai mult decat atat. As vrea sa stiu daca exista vreun doctor care m-ar putea ajuta. Eu sunt din Iasi si am fost la un doctor dar nu pare prea convins. Se pare ca trebuie modificat valul palatin pentru ca este prea ingust... din cate am inteles eu de la doctori.
Vreau sa intreb in primul rand daca e posibil la 27 de ani sa mai fac ceva in privinta asta.
0
24-03-2011, ora 10:33
Camelutza90
Nu este medic/terapeut
Camelutza90
Buna. Tin sa te informez ca si la mine vorbirea nu este clara, probabil imi aflectea si faptul ca am asa zis polipi.
Mi s-a zis ca daca m-as opera de polipi as risca, ca vorbirea sa numai fi asa de "clara" cum e acuma.
Dar sa speram ca ne ajuta si pe noi Domnul sa fim tari si sa trecem cu bine peste asta.

Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.