greutatea unui bebe de 11 luni

07-01-2014
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Buna ziua..am si eu o fetita de 11 luni care s-a nascut cu2.650gr, iar acum la 11 luni cantareste doar 8kg..ar trebui sa ma ingrijorez?am fost la 2 pediatrii si mi s-a spus ca e ok.de mancat, mananca bn..(ex;dim 5-6 120ml lapteformula, 9.30-10 fruct cu branzica si biscuiti;13-13.30 piure de legume cu carnita de pui sau ficat sau galbenus de ou;17-17.30 iaurt cu biscuiti sau iaurt cu papanasi sau dovleac cu mar copt..etc si seara inainte de culcare orele 20-20.30 cereale cu lapte si 90ml lapte formula...)va multumesc
2 comentarii
0
07-01-2014, ora 14:00
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna ziua!
Avand in vedere ca fetita dumneavoastra s-a nascut cu o greutate mai mica la nastere, a recuperat foarte bine pe parcursul acestor luni. Teoretic, la varsta de 1 an sugarul ar trebui sa isi tripleze greutatea de la nastere,. In cazul micutei dumneavoastra, asta inseamna 7950 grame...greutate pe care fetita a depasit-o la varsta de 11 luni.
In absenta altor motive de ingrijorare (scaune diareice, varsaturi), din punctul meu de vedere totul este absolut in regula.
O zi buna!
0
08-01-2014, ora 11:15
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
va multumesc frumos pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •