marvelon 28 schimbat cu marvelon 21

29-03-2009
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna..iau marvelon 28 de aproape 1 an..acum insa vrea sa schimb cu marvelon 21.as vrea sa stiu cum sa fac aceasta schimbare...termin folia de marvelon 28 adik pana la ultima pastilulta inactiva si a doua zi incep cu marvelon 21??Sau ar trebui s afac o pauza cerva??eu vrea sa iau in continuare fara pauza...spune ti mi cum sa procedez va rog...si ink ceva...eu prima pastiluta trebuie sa o iau vineri si am inteles ca pe marvelon 21 sunt marcate zilele...incep cu ziua de vineri sau le iau la rand de la prima...dar pe prima va scrie luni...cum sa fac??sar la vineri??va rog sa ma ajutati..multumesc mult si ast mesaj
20 comentarii
0
31-03-2009, ora 23:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Deosebirea dintre Mravelon 28 si Marvelon 21 e data de cele 7 tablete palcebo, pe care le are in plus Marvelon 28, si despre care producatorul crede ca ar scadea riscul uitarii. Deci, in Marvelon 28 pauza "e inclusa" ca sa zic asa.

Prin urmare, trebuie sa incepeti folia de Marvelon 21 imediat (adica in ziua urmatore) terminarii foliei de Marvelon 28. Marcarea zilelor e o alta tehnica despre care producatorul crede ca ajuta la memorie. Ca sa profitati de ea, faceti asa: in ziua in care luati prima pilula de Marvelon 21, aveti grija sa coincida cu ziua care e marcata. Daca e vineri, luati pilula de vineri si tineti minte ca, de fiecare data cand veti incepe folie noua, o veti face vinerea. Apoi luati pilulele in ordinea indicata (sambata/duminica/luni etc). Cand terminati pilulele va intoarceti la prima pilula de pe folie. Ultima pilula luata va fi cadea intr-o joi.
0
04-07-2009, ora 13:02
lil19
Nu este medic/terapeut
lil19
Bună ziua!
am început de săptamâna asta să folosesc marvelon 28, şi deja e a 5-a zi de cand iau şi menstruaţia a inceput din nou mai abundent, şi nu ştiu dacă acest lucru e ceva normal, de obicei menstruaţia ţinea cam 6-7 zile.dar trebuie precizat că in ultimele zile era f puţin, şi azi a început din nou să fie mai abundent.
0
05-07-2009, ora 15:52
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna..este ceva foarte normal stai linistita..asta pana se obisnuieste organismul cam 2 luni...
0
12-08-2009, ora 09:31
magdag
Nu este medic/terapeut
magdag
vreau sa schimb marvelon 28 cu marvelon 21, insa ceea ce nu stiu este faptul daca dupa terminarea pastilelor de marvelon 28, si inceperea in urmatoarea zi a celor marvelon 21, mai trebuie protectie suplimentara?
0
25-08-2009, ora 13:07
nico87
Nu este medic/terapeut
nico87
buna...am si eu o intrebare...:in timp ce iau marvelon 21...am voie sa iau pastile de slabit...si daca da...de care...?:))
0
26-08-2009, ora 21:23
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
ptr magdag: nu mai trebuie protectie suplimentara.este acelasi efect ca la marvelon 28...insa acestea includ pauza de 7 zile...in aceste 7 zile de pauza poti fi lin ca nu s einatmpla absolut nimik cu conditia sa continui si saptamana ceallata cu pastilele...poooppp.
0
26-08-2009, ora 21:24
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
nico87:stai lininstita.nu trebuuie sa iei pastile de slabit eu nu m-am ingrasat dart sa stii ca depinde de la organism la organism tu poti sa te ingrasi depinde de cum iti asimileaza organismul tratamentul...poooopppp
0
09-01-2010, ora 20:35
balauriki
Nu este medic/terapeut
balauriki
buna!am si eu o intrebare...?iau marvelon 21 de o luna...in cazul in care uit sa iau o pastila ce fac..?continui cu urmatoarea pastila sarind peste cea uitata..sau iau pastila uitata in urmatoarea zi?
0
10-01-2010, ora 13:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Luati pilula uitata deindata ce va aduceti aminte, chiar daca asta inseamna ca luati 2 pilule in aceeasi zi: cea uitata si cu cea din ziua respectiva.
0
28-03-2010, ora 21:52
kasandraa
Nu este medic/terapeut
kasandraa
buna am si eu o intrebare am fost la ginecolog pt ca aveam ciclu adoua oara pe luna si mia gasit o raceala si mia dat flamexin si marvelon 21. dar am o intrebare in timp ce iau marvelon 21 exista riscu sa raman gravida daca am contact sexual.va rog mult spunetim ms
0
29-03-2010, ora 09:49
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
marvelon 21 este contraceptiv...deci daca iei anticonceptionale marvelon 21 si le iei cum trebuie nu ai cum sa ramai insarcinata.:*
0
29-03-2010, ora 16:16
kasandraa
Nu este medic/terapeut
kasandraa
ms :*::*
0
06-08-2010, ora 22:54
MaryPapushik
Nu este medic/terapeut
MaryPapushik
Buna seara...am si eu o intrebare la care mi-ar fi de folos un raspuns cat mai rapid...am luat o lunga pauza de anticonceptionale si as vrea sa incep sa iau din nou...eu luam marvelon 21 si bineinteles ca voi continua cu ele...intrebarea este: pot lua in a 2-a zi de menstruatie pastila? pt ca mi-a venit in seara asta si la ora asta nu mai pot gasi nicaieri pastile... va rog sa imi raspundeti cat ma repede! Multumesc mult!
0
06-04-2012, ora 22:05
cosmina0mihaela
Nu este medic/terapeut
cosmina0mihaela
Buna seara as avea o intrebare iau marvelon 21 de 4 luni azi am inceput prima pastila din aceasta luna si as dori sa aflu de cand am protectie ora la care am luat prima pastila a fost 21:00 va multumesc!
0
07-04-2012, ora 12:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce luaţi de 4 luni sunteţi de mult sub protecţie.
Este important să reţineţi că anticoncepţionalele vă protejează de eventualitatea sarcinii (dar nu şi a bolilor venerice) atât în zilele în care luaţi pilule, cât şi în cele 7 zile de pauză între două folii.
0
19-07-2012, ora 12:15
peitho
Nu este medic/terapeut
peitho
buna! sunt foarte stresata...am avut primul contact sexual (protejat) luna trecuta si dupa 2 zile am fost la medic pt niste vitamine si mi-a recomandat si marvelon 21. Ciclul a venit dupa 15 zile de la contactul sexual, cum era de asteptat si am inceput si tratamentul cu marvelon...dar ma gandesc tot timpul ca as putea fi insarcinata, chiar daca testul de sarcina a iesit negativ! Ma simt balonata, nu mai am scaun normal si numai acolo imi sta gandul...Aceste efecte ar putea fi din cauza tratamentului?
0
19-07-2012, ora 13:42
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna marvelon 21 e contraceptiv, eu folosesc tot marvelon 21. sunt foarte bune si precise, insa marvelon are un sg mare defect poti ramane insarcinata si daca ai uitat o singura pastiluta. asa ca ai grija cum le iei pune alarma la tel in fiec zi la aceeasi ora si respecta prospectul. balonarea si modificarea scaunului pot fi dereglari aparute in urma inceperi tratam cu ac. insa daca nu ai avut contact sexual neprotejat nu ti fa probleme. oricum acum esti sub protectia lor si nu are ce sa se intample char daca vei avea contact fara prezervativ. daca aceste tipuri de simptome persista inseamna ca, corpul tau nu tolereaza marvelon 21 s trebuie sa mergi la doctor sa ti le schimbe. eu una nu am av nici o pb cu marvelon de la inceput nu am avut nici un simptom de asta.
0
19-07-2012, ora 15:36
peitho
Nu este medic/terapeut
peitho
Ma gandesc ca poate e si din cauza ca am schimbat clima, mergand in vacanta. Oricum saptamana viitoare termin primul blister si astept sa vad reactii. Contact sexual nu am mai avut de atunci, a fost protejat si partenerul ma asigura ca totul a fost ok, chiar daca nu luam ac atunci...Dupa cum am precizat, a fost primul contact sexual si sper sa fie doar niste ganduri aiurea :)
0
19-07-2012, ora 18:08
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
ok stai sa vezi dupa primul blister, daca e la fel trebuie sa mergi la doctor. nu ti fa griji nu esti insarcinata!
0
20-07-2012, ora 11:01
peitho
Nu este medic/terapeut
peitho
Ok, ma linistesc incet...Merci!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •