ORL Excrescență de culoare galbenă in gât în spatele luetei

21-02-2019
Mihai C.
Nu este medic/terapeut
Mihai C.
Fetița mea de 4 ani se plange de ieri dimineață de dureri în gât. Astăzi de dimineață nu a mai zis nimic și am crezut că este ok. Nu a avut febră deloc.
In seara asta a facit 37, 8 și am zis să mă uit un poc in gâtul ei. Are amigdalele inflamate un pic dar cel mai nasol este că in spatele omusorului, cum te uiți în jos se vede ceva galben, vascularizat, exact in mijlocul gâtului.
Ne-am speriat foarte tare și nu știm ce să facem.
Febră nu are, de mâncat mănâncă, eu cel putin sunt total șocat. Am poze, în cazul în care cineva are vreo sugestie, vă rog să mă contactați.
Menționez că la începutul lui Ianuarie a avut roșu în gât și i-am dat penicilina. Și atunci m-am uitat în gâtul ei și nu am văzut așa ceva nici eu nici doctorița. Problema este că nici pe noi și nici pe doctoriță nu ne lasă să îi apăsăm cu spatula pe limbă.
3 comentarii
0
22-02-2019, ora 10:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil este EPIGLOTA normala.. si nu chinuiti degeaba copilul
Rosu in gat cel mai probabil face de la citrice, sucuri, mancare cu otet, lamai, usturoi, ceapa..s.a care nu le tolereaza avad o usoara gastrita.. face si reflux gastro eosfagian in somn
0
22-02-2019, ora 14:22
Angela.Mld
Nu este medic/terapeut
Angela.Mld
Buna ziua !domnule doctor am făcut analize la tsh am glanda mărită gușă multinodulara îmi puteți spune și mie daca sunt bune va rog TSH 0;01uU/ml. T4 (tiroxina liberă)3;340ng/dl. AcTPO 256;00lU/ml va rog să îmi spuneți dacă sunt bune și ce ar trebui sa fac mulțumesc.
0
22-02-2019, ora 16:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asta intrebi la Endocrine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •