POSTINOR-2 menstruatie prematură

16-03-2021
Mari567
Nu este medic/terapeut
Mari567
Bună ziua ! Am un mare stres legat de pastila de a 2 a Postinor-2 pe care am luat o in urma unui sex neprotejat care nu s a finalizat cu ejaculare in vaginul meu, dar de frică am luat o. După 7 zile de la administrarea sa, am avut o scurgere ( care era ca si menstruatia ) care a ținut aprox 3zile ( in acea perioada trebuia sa fiu la ovulatie, iar menstruatia urma peste 15 zile). Ar trebui sa consider acea scurgere ca fiind o menstruatie prematură din cauza Postinorului ? Tin sa mentionez că menstruatia mea trebuia să vină acum 3 zile și nu a mai apărut. Va veni menstra calculată de la acea scurgere ? Sunt foarte sigură acum ca nu am avut vreun risc de a rămâne însărcinata. Prezint si sindromul ovarelor polichistice, iar acum 2 zile am fost la ecograf si in niciun caz nu a fost vorba de sarcina ( nu am spus ca am luat Postinor ). Va rog sa ma ajutati! Multumesc!
2 comentarii
1
16-03-2021, ora 22:49
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara

1. Asa numita ”pastila de a doua zi” trebuie sa fie doar o solutie de urgenta, nu obisnuinta. Pentru contraceptia de lunga durata, sigura, se recomanda utilizarea prezervativului si educatia sexuala responsabila, corecta, din surse autorizate
2. Pastila de a doua zi, respectiv Postinor, datorita substantelor continute, induce o menstruatie fortata, care afecteaza ciclul menstrual obisnuit, care poate sa sufere dereglari chiar si dupa 2 luni de la luare pastilei. Tcomai datorita acestei dereglari hormonale importante a organismului nu este o solutie care trebuie repetata. Se recomanda utilizarea a maxim 2 pastile de acest gen in decurs de 1 an!
3. Ovarele polichistice produc adeseori simptomele pe care le descrieti. Insa cu atat mai mult, datorita dereglarilor pe care le produc aceste chisturi este nevoie sa gestionati altfel viata sexuala. Ar trebui sa discutati cu medicul ginecolog solutia contraceptivelor, pot fi potrivite atat situatiei dumneavoastra, dar sa rezolve si problema contraceptiei de lunga durata
0
18-06-2021, ora 02:48
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu este medic/terapeut
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
cel mai corect si real răspuns... chiar nu înțeleg dc nu știu măcar atâta lucru fetele din ziua de azi.. ar fi trebuit sa avansam.. greu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici