Rosu in gat de aproximativ o luna. Antibioticul nu a avut niciun efect. Ce pot face?

30-03-2020
cosmin000
Nu este medic/terapeut
cosmin000
Buna ziua,
De aproximativ o luna am o problema cu rosu in gat. Initial, crezand ca urmeaza o raceala, am tratat cu nurofen raceala si gripa si fluend extreme cps de la sun wave.
In urma discutiei cu medicul de familie, am luat Augmetin (asta aveam acasa) iar in urma acestui antibiotic nu s-a intamplat nimic.
Desi evitam sa ies din casa, pana la urma am reusit saptamana trecuta sa ajung la medicul de familie. Acesta mi-a prescris un alt antibiotic (kalcid) insa mai am 2 zile de tratament si voi termina si acest antibiotic insa nu exista niciun semn de ameliorare.
Ac***a in vedere situatia actuala, evit pe cat pot sa ies din casa, motiv pentru care evit si vizita la orl.
Mentionez ca nu am niciun simtom (doar rosu in gati uneori o senzatie de mancarime).
Intrebarea este, pot sta in continuare asa pana se ridica starea de urgenta? Pot lua un alt tratament? Sa risc si sa merg totusi la orl?
De la ce poate fi acest rosu in gat ce nu raspunde la antibiotic?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!
3 comentarii
1
30-03-2020, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 Rosu in gat cu febra..este o voroza..si nu ajuta antibioticul
2 rosu in gat fara febra..este de la Aciditatea gastrica, alimente acre, acide, citrice, otet. lamai, usturoi.., ciocolata..s.a
3 tot ce trebuei sa faci..e sa mai citesti ce am scris pe forum si sa tii regim
0
30-03-2020, ora 12:08
cosmin000
Nu este medic/terapeut
cosmin000
Buna ziua,
Deci nu trebuie sa ma alarmez. Am aflat intre timp ca majoritatea clinicilor sunt inchise si nu am unde sa merg.
O sa urmez un regim mai stric.
Va multumesc pentru ajutor!
0
20-07-2020, ora 13:10
Mm
Nu este medic/terapeut
Mm
Cu ce ai rezolvat rosu ala în gat te rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.