Schimbarea anticonceptionalelor

06-01-2021
Paula90
Nu este medic/terapeut
Paula90
As avea și eu o nelămurire, am luat câteva luni de anticonceptionale Yasmine dar nu se mai găsesc pe piață și am început sa iau karissa zilnic imediat după ce am terminat folia de Yasmine, sunt in continuare protejata sau trebuie sa aștept 7 zile ?
4 comentarii
1
06-01-2021, ora 13:39
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Sunteti protejata.
0
07-01-2021, ora 19:46
Eliut
Nu este medic/terapeut
Eliut
Buna seara ! Am fost astazi la medicul ginecolog si mi-a prescris anticonceptionalele Logest, tin sa mentionez ca astazi iau ultima pilula de Karissa, pe care le-am luat timp de 2 ani. (care nu se mai gaseste pe piata) Acesta mi-a spus sa incep folia din prima zi de menstruatie, insa eu de obicei faceam pauza aceea de 7 zile (perioada in care imi vine menstruatia).
Sa iau anticonceptionalele Logest asa cum le luam in mod normal pe cele Karissa? sau din prima zi a menstruatiei ? Va multumesc!
0
13-01-2021, ora 13:47
ada. 07
Nu este medic/terapeut
ada. 07
Bună ziua,
Și eu sunt pe tratament cu Yasmin de 1 ani, dar cu alte afecțiuni.
De unde ați aflat informația referitoare la faptul că nu se mai găsesc pe piața? Eu am cumpărat acum 2 zile. În încercarea de a valida informația am găsit pe site-ul oficial al Agentiei Nationale a Medicamentelor din Romanaia și se regăsesc în nomenclatorul medicamentelor pentru uz uman și nu este nici o observație cu privire la scoaterea de pe piață. Într-adevăr a fost o problemă dar în 2013.
Mulțumesc frumos!
0
18-01-2021, ora 18:36
Paula90
Nu este medic/terapeut
Paula90
În iasi nu mai găsesc la nicio farmacie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •