Streptococ de 3 luni

12-10-2023
andrddss
Nu este medic/terapeut
andrddss
Buna ziua! La mijlocul lui iulie 2023 am avut herpangina, simptomele erau: durere ingrizitoare in gat, nu puteam sa inghit, ffebra 38.5, frisoane. Am luat antibiotic Augumentin 10 zile. Dupa ce am terminat antibioticul, simptomele inca existau, dar nu erau la aceeasi intensitate. M am dus si mi-am facut un exudat faringian care a iesit pozitiv la streptococ. Am continuat cu 10 zile de zinat, dar dupa ce l-am finalizat, inca ma durea in gat doar pe partea stanga. Am luat o pauza cateva zile si am repetat exudatul, din nou pozitiv streptococ. Am luat 10 zile klabax, din nou dupa ce l am terminat m-a durut iar in gat, dupa o pauza de o sapt repetat exudatul, iar pozitiv streptococ. Am primit al 4 lea antibiotic tot pt 10 zile Ospen, aceeasi poveste. Ospenul l am terminat acum 2 saptamani jumate aprox, am iesit pozitiva la streptococ si in nas, nu doar in gat. Acum mi s-a zis sa iau biomicin forte.. In prezent am nasul infundat, nu pot respira, durere puternica in gat doar pe partea stanga, ganglion stang la gat inflamat, stare letargica. Ce sa mai fac?? Mi-am dat organismul peste cap de la atatea antibiotice (precizez ca am luat probiotice in acest tmp)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •