Ce sunt aderentele? Cum se formeaza si mai ales cum se trateaza?

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Ce sunt aderentele? Cum se formeaza si mai ales cum se trateaza? La ce fel de investigatie pot fi constatate?
2 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
aderentele sunt complicatii ale interventiilor chirurgicale la nivelul cavitatii abdominale. reprezinta aderente intre viscere determinate de punti de fibrina aparute ca urmare a proceselor inflamatorii locale. la randul lor, pot determina complicatii, unele grave. tratamentul este tot chirurgical. pentru mai multe detalii, revino cu amanunte, te rog.
0
10-08-2007, ora 00:00
maryanna
Nu este medic/terapeut
maryanna
am facut si eu aderente, nu ma deranjaza decat faptul ca am ramas cu stomacul la nivelul cusaturilor de la interventie.
Adaugă un comentariu / răspuns