nas infundat, fumat...
buna seara!
de ceva timp ma confrunt cu aceasta problema..la inceput am zis ca este din cauza fumatului, caci dupa fumat mi se infunda nasul si ma ustura putin gatul, acum m-am lasat..foarte rar mai fumez o tigara caci ma ia iar usturimea si nasul mi se infunda!
acum vreo 2 ani am fost la orl si mi-a pus diagnostic de rinita cronica si laringita cronica..mi-a dat un tratament dupa care mi-am revenit pe moment...dar mi-a spus sa merg sa imi taie cornetele...dar nu am mai ajuns.
in situatia de fata am tot folosit olynth si ulterior otrinase dar nu mai mult de 3 ori pe zi...si spray cu apa de mare..dar totusi mi se infunda nasul foarte tare iar daca incerc sa mi-l suflu parca mai rau nu pot respira.
ce pot folosi sa imi revin?sau trebuie sa ma duc sa imi taie cornetele?
multumesc anticipat!
de ceva timp ma confrunt cu aceasta problema..la inceput am zis ca este din cauza fumatului, caci dupa fumat mi se infunda nasul si ma ustura putin gatul, acum m-am lasat..foarte rar mai fumez o tigara caci ma ia iar usturimea si nasul mi se infunda!
acum vreo 2 ani am fost la orl si mi-a pus diagnostic de rinita cronica si laringita cronica..mi-a dat un tratament dupa care mi-am revenit pe moment...dar mi-a spus sa merg sa imi taie cornetele...dar nu am mai ajuns.
in situatia de fata am tot folosit olynth si ulterior otrinase dar nu mai mult de 3 ori pe zi...si spray cu apa de mare..dar totusi mi se infunda nasul foarte tare iar daca incerc sa mi-l suflu parca mai rau nu pot respira.
ce pot folosi sa imi revin?sau trebuie sa ma duc sa imi taie cornetele?
multumesc anticipat!
5 comentarii
cauta o farmacie care prepara COLARGOL.
cate 3 pic la 8 ore 10 zile.. in pozitie culcat pe spate.. dac nu isi fac efectul o sa mergi la ORL.. sa vada cum au evoluat cornetele.. si poate este cazul de o interventie( NU neaparat clasic.. se poate si cu laser si cu Radiofrecventa!)
cate 3 pic la 8 ore 10 zile.. in pozitie culcat pe spate.. dac nu isi fac efectul o sa mergi la ORL.. sa vada cum au evoluat cornetele.. si poate este cazul de o interventie( NU neaparat clasic.. se poate si cu laser si cu Radiofrecventa!)
multumesc pt raspuns!
picaturile le pot folosi si daca sunt putin racita?
picaturile le pot folosi si daca sunt putin racita?
se pot folosi.. dar este recomandat initial sa desfundati nasul cu alceva( ser. efedrinat, rinofug, s.a) // dupa care sacuratati bine nasul.. si colargolul sa. administratipe nasul curat!
multumesc inca o data!am sa incerc si am sa va anunt cum merg lucrurile!
un sfarsit de sapt cat mai placut!
un sfarsit de sapt cat mai placut!
Buna ziua...am si eu o intrebare...dupa ce fumez...2-3 tigari seara...se infunda nasul a doua zi..chiar si peste noapte..am avut deviatie de sept...( m-am operat) rinita cronica(m-am operat).., , daca stau 1 sapt fara sa fumez nu mi se infunda deloc.Ce as putea sa fac?Multumesc
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Hipersalivatie
- 3Sangerari nazale de vreo 2 zile cand suflu nasul
- 1Limba alba uscata
- 1Pata Rosie pe cerul gurii
- 0Sept perforat
- 1Surzire neurosenzoriala brusca
- 1Ajutor! Adenopatii multiple!
- 2Tinitus după o răceală de 4 zile
- 1Hiperpneumatizarea celulelor mastoidiene
- 4Posibilă rinită atrofică sau inceput de perforatie sept nazal?