cum ma protejez... relatia cu mama mea
Sunt sigura ca mama mea sufera de o problema psihica si pentru ca nu vrea sa mearga la doctor nu stim ce sa facem cu ea. Problema a aparut cu mult timp in urma cand a avut o perioada cu multe probleme si a fost dependenta de alcool. De atunci a facut un fel de obsesie pentru anumite subiecte cum sunt anumite aspecte religioase, vrajitorie, ura fata de anumite persoane pe care le acuza ca i-ar fi facut foarte mult rau sau vraji etc. Pe masura ce timpul trece aceste subiecte devin tot mai variate si exagerate. In ultimii ani abia daca se mai poate purta o discutie normala cu ea. Vorbeste incontinuu despre aceste lucruri. Are momente in care este lucida dar acestea sunt din ce in ce mai rare. Este foarte dificila si am observat ca si tatal meu a inceput sa aiba unele probleme. Va rog mult, daca ati putea sa-mi dati cateva sfaturi in primul rand cum sa procedez sa ma protejez de aceste lucruri. Cred ca ideile mamei mele repetate obsesiv au ajuns sa ma sperie si uneori chiar sa ma gandesc la ele ca si cum nu as fi sigura ca este ceva ireal. Ma doare foarte tare faptul ca a ajuns sa ma acuze si pe mine de o serie de lucruri neobisnuite si sa se comporte ca si cum as fi un dusman. De multe ori cedez si ii raspund la provocari de parca nu as fi constienta de satrea ei si iau totul ca pe niste rautati si nedreptati. In al doilea rand aveti vreo sugestie cum am putea sa procedam sa o vada un specialist? Va multumesc !
3 comentarii
Buna, Laura
Cred ca cel mai bun lucru ar fi ca tu si tatal tau sa va adresati unui medic psihiatru, caruia sa-i expuneti in detaliu intreaga situatie a mamei tale (simptomele prezente si debutul acestora, istoricul medical, situatia socio-profesionala etc.). In baza informatiilor obtinute, psihiatrul poate stabili oportunitatea formularii unui diagnostic si (eventual) obligativitatea unui consult al persoanei in cauza.
In functie de gravitatea situatiei, in baza Legii sanatatii mintale (sectiunea 2), va poate recomanda internarea nevoluntara a pacientei. Legea este foarte limpede in privinta conditiilor in care se poate dispune o internare nevoluntare, si orice medic psihiatru ce lucreaza intr-un spital de psihiatrie le cunoaste foarte bine.
Tine cont de faptul ca ai (aveti) nevoie de ajutor pentru a face fata situatiilor dificile ce apar intr-o familie atunci cand unul dintre membrii manifesta o afectiune psihica. Pentru asta, mai intai trebuie sa ai confirmata existenta unei afectiuni, sa afli cum se manifesta si care sunt limitele ce trebuie respectate intr-o astfel de situatie.
Deci, pentru ca tu sa te poti proteja, nu este suficient sa-i tolerezi manifestarile si sa incerci sa nu-i raspunzi la provocari. Trebuie ca mama ta sa primeasca tratamentul de care are nevoie pentru ca familia voastra sa revina la o stare de normalitate.
Cred ca cel mai bun lucru ar fi ca tu si tatal tau sa va adresati unui medic psihiatru, caruia sa-i expuneti in detaliu intreaga situatie a mamei tale (simptomele prezente si debutul acestora, istoricul medical, situatia socio-profesionala etc.). In baza informatiilor obtinute, psihiatrul poate stabili oportunitatea formularii unui diagnostic si (eventual) obligativitatea unui consult al persoanei in cauza.
In functie de gravitatea situatiei, in baza Legii sanatatii mintale (sectiunea 2), va poate recomanda internarea nevoluntara a pacientei. Legea este foarte limpede in privinta conditiilor in care se poate dispune o internare nevoluntare, si orice medic psihiatru ce lucreaza intr-un spital de psihiatrie le cunoaste foarte bine.
Tine cont de faptul ca ai (aveti) nevoie de ajutor pentru a face fata situatiilor dificile ce apar intr-o familie atunci cand unul dintre membrii manifesta o afectiune psihica. Pentru asta, mai intai trebuie sa ai confirmata existenta unei afectiuni, sa afli cum se manifesta si care sunt limitele ce trebuie respectate intr-o astfel de situatie.
Deci, pentru ca tu sa te poti proteja, nu este suficient sa-i tolerezi manifestarile si sa incerci sa nu-i raspunzi la provocari. Trebuie ca mama ta sa primeasca tratamentul de care are nevoie pentru ca familia voastra sa revina la o stare de normalitate.
atentie, demarcarea intre o boala psihica si o boala neurologica gen dementa este greu de facut. trebuie vazuta de medici, psihiatru si neurolog, internarea intrun spital pentru demararea tratamentului si dupa tratament acasa. sanatate
ati lasato prea mult la primele ganduri care ati observat ca sunt obsesive si ilogice(oameni care vor sai faca rau)banuiesc ca exagereaza sau a fost marcata de ceva trebuia mers la psihiatru. pt ca nu mai sunt discuti sau conversati banale.VA trebui luni intregi de recuperare din asa ceva(cu medicamente) si trebuie sa ai rabdare cuea
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Eu chiar sunt Antihristul! Lumea asta este o simulare! Pleroma vine!
- 26Somn hiperfragmentat
- 15S-a vindecat cineva prin credinta?
- 2Psiho traumele cronice se pot trata vindeca?
- 0Imi doresc o prietena
- 5Pronoia? Delir paranoid?
- 7Tehnică bombă pentru a elimina tristețea că nu suntem iubiți de fete
- 2Cofeina atacuri de panica
- 7Sufăr de schizofrenie paranoida și am crize ca o sa fiu torturata
- 7Tratamentul psihiatric si gura uscata aproape tot timpul