Intepaturi ale bratelor si picioarelor
Buna ziua,
am 21 de ani si de o buna perioada am intepaturi ale bratelor si picioarelor atunci cand ma enervez sau in perioade stresante. De multe ori imi desclestesc pumnul cu greutate si intepaturile se transmit si in sus pe brate sau spre picioare, devin palida si am si usoara ameteala. Mentionez ca sunt alergica la miere de albine si derivate ale acesteia si am atacuri de panica in diferite situatii. De asemenea, mentionez si ca fumez si ca programul meu zilnic este unul foarte activ.
As vrea sa stiu cam ce-ar putea fi si ce analize ar trebui sa fac.
Va multumesc anticipat!
am 21 de ani si de o buna perioada am intepaturi ale bratelor si picioarelor atunci cand ma enervez sau in perioade stresante. De multe ori imi desclestesc pumnul cu greutate si intepaturile se transmit si in sus pe brate sau spre picioare, devin palida si am si usoara ameteala. Mentionez ca sunt alergica la miere de albine si derivate ale acesteia si am atacuri de panica in diferite situatii. De asemenea, mentionez si ca fumez si ca programul meu zilnic este unul foarte activ.
As vrea sa stiu cam ce-ar putea fi si ce analize ar trebui sa fac.
Va multumesc anticipat!
2 comentarii
Ar trebui sa faci control la neurologie si cardiologie. unde sa spui ca ti se inclesteaza pumnul si tot ce simti.
Vezi ca atacurile de panica pot fi usor confundate cu spasmofilia (lipsa de calciu).
In spasmofilie apar acele intepaturi si inclestari musculare. Citeste despre simptome pe net.
Este posibil sa fie de la o lipsa de calciu lactic. Eventual ai o carenta de vitamine si minerale. Probabil ca ai o alimentatie necorespunzatoare.
Mananca lapte, iaurt, chefir, unt, oua, fructe - portocale, mandarine, avocado, mango, kiwi, mere.
Nici nu trebuie sa mananci mult ci mereu, ca sa refaci rezervele organismului. O activitate intensa are cereri mai mari de vitamine si minerale si cel mai bine este sa fie naturale.
Cauta pe net si citeste - Minerale esentiale
Deasemenea sa faci si un consult la Cardiologie. Acele intepaturi cand te enervezi - nu cumva sa fie vorba de o problema circulatorie.
Doctorul poate sa iti verifice tensiunea, poate sa iti dea si ceva analize de facut.
De ex. - calciu total, calciu lactic, calciu ionic, magneziu, potasiu, asta daca o sa considere ca este nevoie.
Important ar fi sa incerci sa te lasi de fumat.
Programul incarcat nu este o scuza, iar de la tigari poti avea mari probleme circulatorii...ca poti ajunge sa nu mai ai acel program deloc...intelegi ce vreau sa spun?
Vointa ta trebuie sa fie mai puternica decat obisnuinta! Mai rareste-le macar, pana te lasi de tot.
Eu stiu o vorba: 'Exista putinta, dar nu este vointa! '
Incearca tu sa dovedesti contrariul si ca ai vointa. E spre binele tau!
Chiar nu este in regula ce ti se intampla. Mai gandeste-te la ce am scris eu aici.
Vezi ca atacurile de panica pot fi usor confundate cu spasmofilia (lipsa de calciu).
In spasmofilie apar acele intepaturi si inclestari musculare. Citeste despre simptome pe net.
Este posibil sa fie de la o lipsa de calciu lactic. Eventual ai o carenta de vitamine si minerale. Probabil ca ai o alimentatie necorespunzatoare.
Mananca lapte, iaurt, chefir, unt, oua, fructe - portocale, mandarine, avocado, mango, kiwi, mere.
Nici nu trebuie sa mananci mult ci mereu, ca sa refaci rezervele organismului. O activitate intensa are cereri mai mari de vitamine si minerale si cel mai bine este sa fie naturale.
Cauta pe net si citeste - Minerale esentiale
Deasemenea sa faci si un consult la Cardiologie. Acele intepaturi cand te enervezi - nu cumva sa fie vorba de o problema circulatorie.
Doctorul poate sa iti verifice tensiunea, poate sa iti dea si ceva analize de facut.
De ex. - calciu total, calciu lactic, calciu ionic, magneziu, potasiu, asta daca o sa considere ca este nevoie.
Important ar fi sa incerci sa te lasi de fumat.
Programul incarcat nu este o scuza, iar de la tigari poti avea mari probleme circulatorii...ca poti ajunge sa nu mai ai acel program deloc...intelegi ce vreau sa spun?
Vointa ta trebuie sa fie mai puternica decat obisnuinta! Mai rareste-le macar, pana te lasi de tot.
Eu stiu o vorba: 'Exista putinta, dar nu este vointa! '
Incearca tu sa dovedesti contrariul si ca ai vointa. E spre binele tau!
Chiar nu este in regula ce ti se intampla. Mai gandeste-te la ce am scris eu aici.
Multumesc pentru raspuns.
De mica m-am confruntat cu lipsa de calciu pe care am pus-o pe seama chisturilor, am ovare micropolichistice.
Intr-adevar nu am o alimentatie corecta, cel putin in ultima perioada. Si da, fumatul este o problema. Cel putin m-am lasat de cafea. :)
Multumesc inca o data pentru raspuns.
O saptamana frumoasa!
De mica m-am confruntat cu lipsa de calciu pe care am pus-o pe seama chisturilor, am ovare micropolichistice.
Intr-adevar nu am o alimentatie corecta, cel putin in ultima perioada. Si da, fumatul este o problema. Cel putin m-am lasat de cafea. :)
Multumesc inca o data pentru raspuns.
O saptamana frumoasa!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Amețeli - cauze probabile
- 2Migrene 4, 30 dimineata
- 0Cat se ia Molekin Imuno?
- 3Protocol donare sânge 2008
- 9Transpirație excesiva in timpul atacurilor de panica
- 2Tratament pentru sedentarism
- 1Beta hcg- pot avea incredere?
- 0Lista analizelor de sange care trebuie sa se faca anual
- 2Rivotril de 0.5 mg pentru insomnie
- 1Transpir foarte mult si miros neplăcut aproape tot timpul