ecografie mamara
Buna ziua,
Am 25 de ani si de curand am facut o ecografie mamara din care a reiesit ca am la ambele axile rari ganglioni cu pattern sugestiv reactiv. Imi puteti spune si mie ce reprezinta acest lucru? Doctorul mi-a zis ca nu am nimic in neregula la sani dar nu m-a lamurit in privinta acestor ganglioni si sunt putin nelinistita. Mi-a spus doar sa revin la un alt control dupa 6 luni.
Multumesc pentru raspuns.
Am 25 de ani si de curand am facut o ecografie mamara din care a reiesit ca am la ambele axile rari ganglioni cu pattern sugestiv reactiv. Imi puteti spune si mie ce reprezinta acest lucru? Doctorul mi-a zis ca nu am nimic in neregula la sani dar nu m-a lamurit in privinta acestor ganglioni si sunt putin nelinistita. Mi-a spus doar sa revin la un alt control dupa 6 luni.
Multumesc pentru raspuns.
4 comentarii
Buna, in primul rand nu trebuie sa iei anticonceptionale ( in cazul in care iei), daca ti'a prescris un tratament pe baza de gel... e bine, de aceea te cheama la control dupa 6 luni! daca nu... te sfatuiesc sa consulti un alt medic... de la Spitalul Elias, pe dnul dr.Parvu! O sa te ajute f mult. Bafta!
Doctorul nu mi-a dat niciun tratament, nu iau anticonceptionale oricum. Asistenta m-a intrebat daca ma epilez la subrat eu i-am spus ca ma rad si a zis ca de la asta e, dar doctorul nu a mai comentat nimic.
Multumesc pt indrumari!
Multumesc pt indrumari!
in urma unei ecografii mamare, medicul oncolog mi-a zis ca am fibroadenom la sanul stang, ce inseamna asta mai exact si ce riscuri implica, mai ales ca vroiam sa-mi fac un implant cu silicon?Mersi
Buna ziua! Am facut o mamografie in urma careia a rezultat :
Sani cu structura glandulara densa.
Denisitati nodulare in Ci in stanga bine delimitate.
Fara densitati nodulare, fara distorsiuni athitecturale si fara microcalicificari in dreapta.
Axilele cu ganglioni inflamatori cronici.
Cod: BI-Rads=0
Va rog frumos sa ma lamuriti daca este un motiv de ingrijorare dupa acest diagnostic.
Mentionez ca sunt operata : histerectomie totala - acum zece ani.
Sani cu structura glandulara densa.
Denisitati nodulare in Ci in stanga bine delimitate.
Fara densitati nodulare, fara distorsiuni athitecturale si fara microcalicificari in dreapta.
Axilele cu ganglioni inflamatori cronici.
Cod: BI-Rads=0
Va rog frumos sa ma lamuriti daca este un motiv de ingrijorare dupa acest diagnostic.
Mentionez ca sunt operata : histerectomie totala - acum zece ani.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Amețeli - cauze probabile
- 2Migrene 4, 30 dimineata
- 0Cat se ia Molekin Imuno?
- 3Protocol donare sânge 2008
- 9Transpirație excesiva in timpul atacurilor de panica
- 2Tratament pentru sedentarism
- 1Beta hcg- pot avea incredere?
- 0Lista analizelor de sange care trebuie sa se faca anual
- 2Rivotril de 0.5 mg pentru insomnie
- 1Transpir foarte mult si miros neplăcut aproape tot timpul