Informatii catar
Buna ziua,
in urma cu cateva saptamani de la inceperea cursurilor de aquagym am avut o senzatie de urechi infundate.La consultatia ORL mi s-a pus diagnosticul catar primind un tratement pe o perioada de 10 zile cu antiinflamatoare si antihistaminice mai exact nifluril 2/zi si aerius o tableta seara.Senzatia de ureche infundata a disparut doar ca acum apar uneori acufene cand la o ureche cand la cealalta, dureri de cap si stari de ameteala.Mi s-a recomandat o radiografie cervicala fata, profil.Rezultatul, mici osteofite la nivelul articulatiilor C4 - C5, rectitudinea coloanei cervicale osteodiscal normal.Nu am primit nici un tratament, explicandu-mi-se chiar ca unele dintre aceste simptome provin de la inceputul de spondiloza pe care il am.As dori sa stiu daca, catarul este echivalent cu otita si ce tratament ar trebui sa urmez.Sunt foarte speriata si descurajata.
va multumesc, Mihaela
in urma cu cateva saptamani de la inceperea cursurilor de aquagym am avut o senzatie de urechi infundate.La consultatia ORL mi s-a pus diagnosticul catar primind un tratement pe o perioada de 10 zile cu antiinflamatoare si antihistaminice mai exact nifluril 2/zi si aerius o tableta seara.Senzatia de ureche infundata a disparut doar ca acum apar uneori acufene cand la o ureche cand la cealalta, dureri de cap si stari de ameteala.Mi s-a recomandat o radiografie cervicala fata, profil.Rezultatul, mici osteofite la nivelul articulatiilor C4 - C5, rectitudinea coloanei cervicale osteodiscal normal.Nu am primit nici un tratament, explicandu-mi-se chiar ca unele dintre aceste simptome provin de la inceputul de spondiloza pe care il am.As dori sa stiu daca, catarul este echivalent cu otita si ce tratament ar trebui sa urmez.Sunt foarte speriata si descurajata.
va multumesc, Mihaela
4 comentarii
Catarul...tubar..este echivalent cu Otita seroasa!
Are legatura cu respiratia nazala si cu starea septului nazal, a cornetelor si a mucoasei nazale.
Acufenele...pot sa aiba legatura si cu otita seroasa si cu problema circulatorie legata de cervicoartroza sau o hipotensiune!
Sermion 1 pe zi 1 luna de zile! profilactic..si daca este tensiune aart. mica + Ginseng 1 zi 1 luna!
Astept vesti!
Are legatura cu respiratia nazala si cu starea septului nazal, a cornetelor si a mucoasei nazale.
Acufenele...pot sa aiba legatura si cu otita seroasa si cu problema circulatorie legata de cervicoartroza sau o hipotensiune!
Sermion 1 pe zi 1 luna de zile! profilactic..si daca este tensiune aart. mica + Ginseng 1 zi 1 luna!
Astept vesti!
Multumesc tare mult de sfat.La ultima consultatie vineri cand am dus si radiografiile am primit un tratament cu dilatan 20 mg pt vasodilatie, am si tensiune mica 80/100 si amoxicilina 500mg 1 tableta la 6 ore pt catar.Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez cu tratamentul pe care mi l-ati recomandat.
Multumesc f mult, Miha
Multumesc f mult, Miha
pentru catar... continui Amoxicilina conform recomandarii.
Pentru acufene...o sa eai Dilatan...confom retetei+ Ginseng
Sermionul o sa vedem peste un timp daca va fi cazul!
Pentru acufene...o sa eai Dilatan...confom retetei+ Ginseng
Sermionul o sa vedem peste un timp daca va fi cazul!
Buna ziua,
De astazi am inceput sa iau si ginsengul insa dupa doar doua zile de tratament cu dilatan am o stare ciudata.O presiune la nivelul capului si mai intensa doar in anumite momente la nivelul tamplelor insotite de o stare de ameteala.Ma intreb daca nu cumva doza de dilatan nu e prea mare.
Tot azi am o noua programare la ORL.Nu mai stiu ce sa fac nu sunt deloc obisnuita cu situatia in care ma aflu si faptul ca nu resusesc sa-mi revin cat mai repede ma deprima complet.
Multumesc tare mult Mihaela
De astazi am inceput sa iau si ginsengul insa dupa doar doua zile de tratament cu dilatan am o stare ciudata.O presiune la nivelul capului si mai intensa doar in anumite momente la nivelul tamplelor insotite de o stare de ameteala.Ma intreb daca nu cumva doza de dilatan nu e prea mare.
Tot azi am o noua programare la ORL.Nu mai stiu ce sa fac nu sunt deloc obisnuita cu situatia in care ma aflu si faptul ca nu resusesc sa-mi revin cat mai repede ma deprima complet.
Multumesc tare mult Mihaela
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Hipersalivatie
- 3Sangerari nazale de vreo 2 zile cand suflu nasul
- 1Limba alba uscata
- 1Pata Rosie pe cerul gurii
- 0Sept perforat
- 1Surzire neurosenzoriala brusca
- 1Ajutor! Adenopatii multiple!
- 2Tinitus după o răceală de 4 zile
- 1Hiperpneumatizarea celulelor mastoidiene
- 4Posibilă rinită atrofică sau inceput de perforatie sept nazal?