intepatura de albine
buna ! as dori sa aflu detalii mai multe despre intepatura de albine, reactiile ce pot aparea, tratamente instantanee si daca se pot lua tratamente preventive inaintea inteparii. sunt apicultor incepator si e de neevitat intepatura albinelor, am fost intepat, nu am avut nici o problema dar au fost cazuri cand mi s-a umflat mana foarte tare, am pus compresa cu gheata si a trecut, dar nu intotdeauna mi se umfla intepaturile, nu dor intepaturile. banuiesc ca dupa un timp o sa ma obisnuiesc cu intepaturile. v-as ruga daca sunt ceva medicamente care se iau preventiv, de exemplu cu 1 ora inainte de a lucra la stupi, sau chiar ceva vaccin. multumesc.
3 comentarii
buna, eu ieri am fost la albine si eu fiind incepatoare, si m-a intepat o albina de mana si acum o am "pernita", din cate stiu eu nu exista medicamente sau vaccin decat daca esti alergic (gen sa nu ma poti respira) dar am citit pe carti vechi si erau sfaturi ca : sa freci pe maini cu frunze de nuc sau sa te dai cu otet, nu stiu daca functioneaza, nu am incercat, doar sa ai grija sa nu mirosi a nimic pe maini, adik creme sau sapun, sau transpiratie, parfum etc.stiu ca exista la magazinele de apicultura un sapun special.acum eu am pus ceapa pe mana cica reduce durerea si umflatura, sa le ti 2 ore dar sper sa nu ma omoare mirosul..in rest sa umbli incet cu ele si sa nu faci miscari bruste sau mai ales niciodata sa nu BATI IN STUP CU NIMIC, pt ca le agita foarte tare.si vin pe tine toate
a trecut in 2 zile, doar ca trebuie sa merg din nou la albine :))
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Amețeli - cauze probabile
- 2Migrene 4, 30 dimineata
- 0Cat se ia Molekin Imuno?
- 3Protocol donare sânge 2008
- 9Transpirație excesiva in timpul atacurilor de panica
- 2Tratament pentru sedentarism
- 1Beta hcg- pot avea incredere?
- 0Lista analizelor de sange care trebuie sa se faca anual
- 2Rivotril de 0.5 mg pentru insomnie
- 1Transpir foarte mult si miros neplăcut aproape tot timpul