Curiozitate din partea unui necunoscator
Salut,
Numele meu este Serban si sunt dependent de.glumeam. Ma intrebam azi de ce simtul gustativ nu se pierde odata cu inaintarea in varsta asemenea simturilor vizual si/sau auditiv. Cel putin eu, nu am auzit pana acum de persoane care sa-si fi pierdut simtul gustativ si ma intreb de ce acesta nu se 'deterioreaza' in timp precum cele mai sus mentionate.
Repet, sunt necunoscator si nu cunosc foarte multe cazuri.
Multumesc !
Numele meu este Serban si sunt dependent de.glumeam. Ma intrebam azi de ce simtul gustativ nu se pierde odata cu inaintarea in varsta asemenea simturilor vizual si/sau auditiv. Cel putin eu, nu am auzit pana acum de persoane care sa-si fi pierdut simtul gustativ si ma intreb de ce acesta nu se 'deterioreaza' in timp precum cele mai sus mentionate.
Repet, sunt necunoscator si nu cunosc foarte multe cazuri.
Multumesc !
1 comentarii
Organele de simt ce asigura vazul si auzul sunt mult mai complexe anatomic si fiziologic...si mult mai sensibile.Calitatea vietii., stresul, genetica, acesti factori formatori, modelatori extrem de importanti de-a lungul unei vieti umane rezoneaza mult mai acut, mai fin, mai cu impact asupra acestor doua simturi prin intermediul centrului coordonator, a unitatii centrale - creier, circuite neuronale, nervi.Papilele gustative, aflate in prima linie a organelor digestive nu sunt chiar atat de sensibile, ele mentinandu-se pana la adanci batraneti cu functiile nealterate. Ochiul, urechea, pielea, sunt organe expuse mediului inconjurator, limba nu, este protejata de cavitatea bucala. Cu varsta toate aceste simturi regreseaza calitativ, iar primele simturi care cedeaza sunt intr-adevar vazul si auzul..
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Fenilcetonurie
- 1Fenilcetonuris
- 2Eritem nodos
- 1Poti face vaccinul antirabic fara sa fii muscat?
- 5Rog răspuns! Pneumonie Mycoplasma care nu cedează la antibiotic
- 1O părere - îmi curge nasul, noaptea nu mă odihnesc
- 3Inflamația, iritația generalizată a mucoaselor
- 1Diagnosticare Ehlers Danlos
- 1După 10 ani nu am diagnostic - senzație de frig, mă dor toate, foarte istovita, simt cum mă sting
- 8Borrelia!!!