Infart urmat de atacuri cerebrale multiple
Buna ziua. Bunica mea in varsta de 77 de ani a avut un infart la inceputul lunii decembrie urmat de un atac cerebral. Starea ei de sanatate s-a agravat, prezenta toata simptomele bolii Alzeimer si am decis sa o internez intr-un spital de specialitate, lucru pe care l-am si facut. In urma unor analize amanuntite a reiesit si un diabet in faza incipienta, insa in timpul spitalizarii au mai urmat cateva atacuri cerebrale. Medicii au stabilizat-o insa datorita statului in pat a avut si un blocaj renal, care in cele din urma s-a rezolvat in urma medicamentatiei. In prezent este pe perfuzii, monitorizata la terapie intensiva. Doctorii sunt destul de sceptici in privinta ei, pentru ca organismul incepe sa cedeze. Spuneti-mi daca luand in calcul ca inima ii este afectata, creierul si rinichii se mai poate face ceva. Imi este greu sa stau sa astept si sa stiu ca nu pot face nimic sa o ajut.
2 comentarii
Greu de zis..Alta alternativa nu este, trebuie sa astepti, doar timpul va decide daca sunt resurse pentru a se reface sau nu...Tot ce e de facut pentru ea se face deja in spital.Dar avand in vedere varsta, afectarea serioasa cerebrala, renala si cardiaca, nu stiu daca isi va putea reveni..
Va multumesc pentru raspuns. Cam acelasi lucru ne-am spus si medicii: ca in acest moment totul depinde de organismul ei si cat mai poate lupta. Eu partial m-am resemnat insa vroiam sa ma asigur oarecum ca in starea actuala nu se mai poate face mare lucru pe linie medicala, inafara de a o tine cat decat stabila si a-i alina durerile daca le are. Multa sanatate!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 3Intrebare Epilepsie
- 1Parapareză spastică
- 2durere lombară și radiculopatie postoperatorie
- 0Pleoapa care se zbate
- 1Ajutati-ma ce este si cum sa scap
- 0Dimethyl Fumarate
- 1Despre memorie si uitare
- 3În cazul unui AVC hemoragic ?
- 2Tratament epilepsie
- 0Se poate obține grad de handicap sau pensie cu discopatie lombară? Și pot avea două grade?