Ruptura de ligamente incrucisate
Am facut RMN si am fost diagnosticata cu ruptura cronica LIA, leziune minora MI. Este indicata operatia la 16 ani sau sunt si alte cai de vindecare ? Fac baschet de performanta, daca nu fac operatia as putea sa mai continui activitatea ? multumesc
3 comentarii
in prima faza ar trebui sa va consultati cu un ortoped foarte bun in chirurgia genunchiului, ligamentoplastie si artroscopie.
ligamentul nu se vindeca de sine (la o dezinsertie in caz acut se poate incerca reinsertia artroscopica- "healing response acl" pe google, insa numai in caz acut are sanse bune de vindecare). fara cruciat anterior genunchiul devine instabil, care se poate compensa o vreme cu o musculatura bine dezvoltata, insa sportul de performanta fara cruciat anterior este nerecomandat
nici meniscul intern nu se vindeca de sine, ruptura devine din ce in ce mai mare si deterioreaza suprafata articulara - daca aveti leziune de menisc, pentru ca RMN-ul nu este in totdeauna precis
daca si consultul clinic da ca verdict leziunea de cruciat anterior, in prima faza sunt doua posibilitati:
se face o radiografie (sau se poate da verdictul si de imaginile RMN) si se aprecieaza starea cartilajului de crestere: daca nu este inchisa, operatia devine infinit mai complicata
varianta 1: cartilajul este inchis (care la fete la 16 ani nu ar fi imposibil), se poate efectua ligamentoplastia (hamstring sau BTB cum doriti) timpul de recuperare 6-9 luni
varianta 2 cartilajul nu este inchis, acesta este mai complicat un pic, trebuie sa alegeti
1 va lasati de sportul de performanta pana la inchiderea cartilajului de crestere (timpul nu se poate estima, 1-2-3 ani)
2 cautati un medic super profesionist in ligamentoplastia cruciatului anterior care poate face o ligamentoplastie cu hamstring cu tehnica "all in" cu "retrodrill", care este un lucru rar intalnit chiar si in state, foarte putini o fac in europa, si nu stiu daca cineva in romania, informatii suplimentare: http://arthromed.org/pdf/knee/Surgical%20Techniques/RetroDrill%20for%20Anatomic%20Socket%20and%20Tunnel%20Creation%20in%20Cruciate%20Ligament%20Reconstruction.pdf
ligamentul nu se vindeca de sine (la o dezinsertie in caz acut se poate incerca reinsertia artroscopica- "healing response acl" pe google, insa numai in caz acut are sanse bune de vindecare). fara cruciat anterior genunchiul devine instabil, care se poate compensa o vreme cu o musculatura bine dezvoltata, insa sportul de performanta fara cruciat anterior este nerecomandat
nici meniscul intern nu se vindeca de sine, ruptura devine din ce in ce mai mare si deterioreaza suprafata articulara - daca aveti leziune de menisc, pentru ca RMN-ul nu este in totdeauna precis
daca si consultul clinic da ca verdict leziunea de cruciat anterior, in prima faza sunt doua posibilitati:
se face o radiografie (sau se poate da verdictul si de imaginile RMN) si se aprecieaza starea cartilajului de crestere: daca nu este inchisa, operatia devine infinit mai complicata
varianta 1: cartilajul este inchis (care la fete la 16 ani nu ar fi imposibil), se poate efectua ligamentoplastia (hamstring sau BTB cum doriti) timpul de recuperare 6-9 luni
varianta 2 cartilajul nu este inchis, acesta este mai complicat un pic, trebuie sa alegeti
1 va lasati de sportul de performanta pana la inchiderea cartilajului de crestere (timpul nu se poate estima, 1-2-3 ani)
2 cautati un medic super profesionist in ligamentoplastia cruciatului anterior care poate face o ligamentoplastie cu hamstring cu tehnica "all in" cu "retrodrill", care este un lucru rar intalnit chiar si in state, foarte putini o fac in europa, si nu stiu daca cineva in romania, informatii suplimentare: http://arthromed.org/pdf/knee/Surgical%20Techniques/RetroDrill%20for%20Anatomic%20Socket%20and%20Tunnel%20Creation%20in%20Cruciate%20Ligament%20Reconstruction.pdf
Acesta este diagnostic RMN:: Am entorsa genunchi stang cu ruptura retinacul si ligament colateral intern, intindere ligament incrucisat anterior, fisura corn posterior menisc intern si epansament periarticular. Va rog sa imi spuneti cum se trateaza si cum ma recuperez fara operatie ? Am facut 36 injectii cu Fraxiparine.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Interpretare RMN
- 1Durere in calcaie, la baza degetelor si arsuri in talpi etc.
- 3Interpretare Radiografie si CT Glezna Stanga cu concluzie Fractura Trimaleolara
- 0Clavicula - Disjunctie acromo-claviculara, fractura distala 1/3
- 3Chist sinovial in talpa
- 0Proteza genunchi
- 1Fractura Calcaneu
- 2Formatiune osoasa care ma deranjeaza la mers, pe laterala externa la laba picior
- 2Scoaterea materialului de osteosinteza- fractura de platou Schatzker VI
- 1Fractura ischio pubiana cu deplasare