este hernie de disc?

13-06-2013
ipohondrul
Nu este medic/terapeut
ipohondrul
de un an de zile ma doare spatele, am avut o fractura si a trebuit sa stau la pat ceva timp, in aceasta perioada ma durea spatele in zona lombara de la prea multa sedere. Cu timpul insa s-a cronicizat si a inceput sa ma doara in timp ce stau in pozitie sezut, iar de o luna si ceva de zile am inceput sa simt o durere si pe piciorul drept, sa mi amorteasca sa nu mai aiba aceeasi sensibilitate.Daca merg si fac putin efort fizic durerea incepe sa dispara, deci e strict legata de pozitia sezut. Am 21 de ani, am avut o viata destul de activa, am jucat fotbal, dar am petrecut si timp la calculator in pozitii inconfortabile. Spuneti-mi ce ar putea fi si ce doctor ar trebui sa consult. Multumesc
3 comentarii
0
13-06-2013, ora 19:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Intr-adevar, D-voastra descrieti un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-06-2013, ora 19:50
ipohondrul
Nu este medic/terapeut
ipohondrul
dar e posibil sa fac asa de tanar hernie de disc, sunt ruinat pe viata
0
13-06-2013, ora 19:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Varsta nu este un criteriu, hernia de disc poate apare la orice varsta.
Efortul sportiv practicat pana acum a declansat suferinta actuala (este ultra-cunoscut ca foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv nu numai pentru articulatiile membrului inferior, dar si pentu coloana lombara).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns