tratament psihoza... prietenul nu stie
eu fac o injectie la doua saptamani cu rispolept de 37, 5, la mine nu au aparut efecte secundare, poate doar intarzierea menstruatiei si cateodata, dureri de cap. Problema este ca prietenul meu nu stie. Ar trebui sa-i spun? Multumesc
3 comentarii
Buna ziua,
Faceti Consta probabil pentru o tulburare severa psihotica; daca ii spuneti sau nu depinde de dv si de tipul de relatie pe care il aveti cu aceasta pesoana. Daca e ceva temporar, nu prea serios probabil ca nu ar trebui sa ii spuneti. Daca insa aveti intentii serioase de lunga durata cu aceasta persoana, e posibil sa fie nevoie sa ii spuneti. Dv. hotariti in functie de ce fel de tulburare stiti ca aveti: apar recaderi sub acest tratament? Pentru ca daca da, atunci e probabil ca la un moment dat sa se intilneasca cu simptomele dv si e poate mai bine sa i le explicati dinainte. Daca nu au fost recaderi, atunci puteti sa alegeti si sa nu ii spuneti.
Multa sanatate si numai bine,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
Faceti Consta probabil pentru o tulburare severa psihotica; daca ii spuneti sau nu depinde de dv si de tipul de relatie pe care il aveti cu aceasta pesoana. Daca e ceva temporar, nu prea serios probabil ca nu ar trebui sa ii spuneti. Daca insa aveti intentii serioase de lunga durata cu aceasta persoana, e posibil sa fie nevoie sa ii spuneti. Dv. hotariti in functie de ce fel de tulburare stiti ca aveti: apar recaderi sub acest tratament? Pentru ca daca da, atunci e probabil ca la un moment dat sa se intilneasca cu simptomele dv si e poate mai bine sa i le explicati dinainte. Daca nu au fost recaderi, atunci puteti sa alegeti si sa nu ii spuneti.
Multa sanatate si numai bine,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
in pr rand vreau sa va multumesc pt raspuns, apoi vreau sa va mentionez faptul ca a reactionat f bn, dupa ce i-am spus, chiar nu ma asteptam. recaderi nu au existat, lucru ce ma linisteste. o alta intrebare as avea: pot avea copii, si daca da, care sunt riscurile? multumesc frumos
Scumpa mea, riscul este ca un copilas sa mosteneasca si el boala, mai precis o predispozitie de a o avea. Si nu se declanseaza la un an doi, ci prin adolescenta. eu am schizofrenie si imi este strict interzis sa am copii.
Inca ceva, un copilas este scump, si mie mi-ar placea sa am unul dar te si solicita foarte mult si asta numai bine nu iti face.
sa nu te superi ca ti-am spus direct. dar riscul exista. tatal meu a fost bolnav si eu l-am mostenit, chiar daca am o forma mai blanda decat avea el, tot am ceva.
Vorbeste cu prietenul tau, poate infiati un coplias de la cineva pe care il cunoasteti. cunosc un caz in care doi soti mai in varsta au infiat un baietel de la o studenta de 19 ani.
Numai bine si sanatate!
Inca ceva, un copilas este scump, si mie mi-ar placea sa am unul dar te si solicita foarte mult si asta numai bine nu iti face.
sa nu te superi ca ti-am spus direct. dar riscul exista. tatal meu a fost bolnav si eu l-am mostenit, chiar daca am o forma mai blanda decat avea el, tot am ceva.
Vorbeste cu prietenul tau, poate infiati un coplias de la cineva pe care il cunoasteti. cunosc un caz in care doi soti mai in varsta au infiat un baietel de la o studenta de 19 ani.
Numai bine si sanatate!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Eu chiar sunt Antihristul! Lumea asta este o simulare! Pleroma vine!
- 24Somn hiperfragmentat
- 15S-a vindecat cineva prin credinta?
- 2Psiho traumele cronice se pot trata vindeca?
- 0Imi doresc o prietena
- 5Pronoia? Delir paranoid?
- 7Tehnică bombă pentru a elimina tristețea că nu suntem iubiți de fete
- 2Cofeina atacuri de panica
- 7Sufăr de schizofrenie paranoida și am crize ca o sa fiu torturata
- 7Tratamentul psihiatric si gura uscata aproape tot timpul