Recuperare operatie osteonecroza
Buna ziua,
As avea o intrebare, am o osteonecroza aseptica la metatarsianul 2, medicul Ortoped mi-a spus ca ar putea sa imi remodeleze osul putin la margini sa nu mai fie asa dureros atunci cand umblu.As dori sa stiu cat dureaza recuperarea, cat trebuie sa stau imobilizata fara sa pot umbla etc.
Va multumesc frumos!
As avea o intrebare, am o osteonecroza aseptica la metatarsianul 2, medicul Ortoped mi-a spus ca ar putea sa imi remodeleze osul putin la margini sa nu mai fie asa dureros atunci cand umblu.As dori sa stiu cat dureaza recuperarea, cat trebuie sa stau imobilizata fara sa pot umbla etc.
Va multumesc frumos!
3 comentarii
Buna ziua!
Este vorba despre maladia Freiberg, care are un tratament destul de bine codificat (destul de rar unul chirurgical):
- in stadiile initiale (perioada inflamatorie), tratamentul este unul functional (reducerea drastica a efortului fizic);
- in stadiile moderate, cand mai exista mobilitate articulara, se poate discuta osteotomia de dorsalizare a capului metatarsian;
- in stadiile tardive, cu artroza masiva, se poate discuta emondajul articular.
In absolut toate situatiile nu trebuie neglijata problema de baza, si anume tulburarea de statica a ante-piciorului, cum ar fi monturile (hallux valgus), artroza metatarso-haluciana, metatarsalgia centrala (mediana) etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Este vorba despre maladia Freiberg, care are un tratament destul de bine codificat (destul de rar unul chirurgical):
- in stadiile initiale (perioada inflamatorie), tratamentul este unul functional (reducerea drastica a efortului fizic);
- in stadiile moderate, cand mai exista mobilitate articulara, se poate discuta osteotomia de dorsalizare a capului metatarsian;
- in stadiile tardive, cu artroza masiva, se poate discuta emondajul articular.
In absolut toate situatiile nu trebuie neglijata problema de baza, si anume tulburarea de statica a ante-piciorului, cum ar fi monturile (hallux valgus), artroza metatarso-haluciana, metatarsalgia centrala (mediana) etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Va multumesc frumos pentru raspuns. Eum a incadrez in al doilea stadiu.
As dori sa stiu perioada de recuperare deoarece anul viitor voi avea un eveniment important si sa stiu cat dureaza recuperare propriu zisa.
As dori sa stiu perioada de recuperare deoarece anul viitor voi avea un eveniment important si sa stiu cat dureaza recuperare propriu zisa.
In stadiul intermediar se discuta tratamentul conservator (adica abstentia de la chirurgie) si cel chirurgical (osteotomia de dorsalizare a capului metatarsian).
Interventia este una deosebit de delicata si este oricand preferabila abstentia decat o interventie esuata.
Asa dupa cum va precizam, trebuie abordata intreaga tulburare de statica a ante-piciorului, si nu numai maladia Freiberg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Interventia este una deosebit de delicata si este oricand preferabila abstentia decat o interventie esuata.
Asa dupa cum va precizam, trebuie abordata intreaga tulburare de statica a ante-piciorului, si nu numai maladia Freiberg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Interpretare RMN
- 1Durere in calcaie, la baza degetelor si arsuri in talpi etc.
- 3Interpretare Radiografie si CT Glezna Stanga cu concluzie Fractura Trimaleolara
- 0Clavicula - Disjunctie acromo-claviculara, fractura distala 1/3
- 3Chist sinovial in talpa
- 0Proteza genunchi
- 1Fractura Calcaneu
- 2Formatiune osoasa care ma deranjeaza la mers, pe laterala externa la laba picior
- 2Scoaterea materialului de osteosinteza- fractura de platou Schatzker VI
- 1Fractura ischio pubiana cu deplasare