Trebuie sa ma operez neaparat?
Buna seara
In 26-10-2011 am suferit o rupere a tendonului lui Ahile pe care am remediat-o cirurgical.
In urma operatiei am ramas cu o amorteala a partii stingi a talpii, dela calcii pina la ultimele doua degete si cu neputinta de ridicare pe virful piciorului afectat in ultima faza a miscarii (fara ajutorul celuilalt picior).Deasemeni simt calciiul prezent (nu ma doare).
Pe moment am crezut ca este normal postoperatoriu
.Dupa un timp, v-am adresat o intrebare si raspunsul d-voastra a fost ca mi-a fost afectat nervul sural.
Acum, avind in vedere ca nu vad nici un remediu cu tot masajul pe care il fac si cu toate exercitiile de recuperare pe care le execut, va intreb :
- trebuie sa ma operez neaparat sau sa merg mai departe asa cum sint acum.
Mentionez ca nu ma doare si amorteala o sesize doar la frectionare.La mers simt ca laba piciorului parca nu isi face toata cursa, dar insesizabil, cred eu.Si in continuare simt calciiul prezent.
Mai fac mentiunea ca am 60 ani, 86 kg, sint o fire sportiva practicind ocazional footbal, sky, inot, patinaj.
Va multumesc anticipat
In 26-10-2011 am suferit o rupere a tendonului lui Ahile pe care am remediat-o cirurgical.
In urma operatiei am ramas cu o amorteala a partii stingi a talpii, dela calcii pina la ultimele doua degete si cu neputinta de ridicare pe virful piciorului afectat in ultima faza a miscarii (fara ajutorul celuilalt picior).Deasemeni simt calciiul prezent (nu ma doare).
Pe moment am crezut ca este normal postoperatoriu
.Dupa un timp, v-am adresat o intrebare si raspunsul d-voastra a fost ca mi-a fost afectat nervul sural.
Acum, avind in vedere ca nu vad nici un remediu cu tot masajul pe care il fac si cu toate exercitiile de recuperare pe care le execut, va intreb :
- trebuie sa ma operez neaparat sau sa merg mai departe asa cum sint acum.
Mentionez ca nu ma doare si amorteala o sesize doar la frectionare.La mers simt ca laba piciorului parca nu isi face toata cursa, dar insesizabil, cred eu.Si in continuare simt calciiul prezent.
Mai fac mentiunea ca am 60 ani, 86 kg, sint o fire sportiva practicind ocazional footbal, sky, inot, patinaj.
Va multumesc anticipat
4 comentarii
Buna seara!
Daca situatia actuala nu va deranjeaza, sfatul meu este sa n-o schimbati prin operatie.
Sansele de rezolvare sunt minime, insa puteti cere opinia unui specialist neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Daca situatia actuala nu va deranjeaza, sfatul meu este sa n-o schimbati prin operatie.
Sansele de rezolvare sunt minime, insa puteti cere opinia unui specialist neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Sa concluzionez ca nu voi suferii repercusiuni in timp ?
Va multumesc
Va multumesc
Sa concluzionez ca nu voi suferii repercusiuni in timp ?
Va multumesc
Va multumesc
Au trecut deja 3 ani.
Daca era sa se intample ceva, se intampla in primele 6-12 luni.
Cred ca ar trebuie sa va relaxati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Daca era sa se intample ceva, se intampla in primele 6-12 luni.
Cred ca ar trebuie sa va relaxati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Interpretare RMN
- 1Durere in calcaie, la baza degetelor si arsuri in talpi etc.
- 3Interpretare Radiografie si CT Glezna Stanga cu concluzie Fractura Trimaleolara
- 0Clavicula - Disjunctie acromo-claviculara, fractura distala 1/3
- 3Chist sinovial in talpa
- 0Proteza genunchi
- 1Fractura Calcaneu
- 2Formatiune osoasa care ma deranjeaza la mers, pe laterala externa la laba picior
- 2Scoaterea materialului de osteosinteza- fractura de platou Schatzker VI
- 1Fractura ischio pubiana cu deplasare