Mancarime pe tot corpul
Am o micarime pe corp care dureaza de vreo 2 ani, nu este constanta, nu depinde de anotimp.
Am intrebat diversi medici, cei de la care am si medicamentatia pentru diversele afectiuni specifice virstei, medicul de familie, am facut experiente prin intreruperea medicatiei pe o perioada scurta, intreruperea din alimentatie a anumitor alimente presupuse declansatoare de alergii.Uneori iau ketotifen si totusi persista.
Mincarimea este localizata de obicei dupa urechi, pe palme, pe picioare, pe ceafa, pe brate. Apare o data pe zi sau de mai multe ori si ma tine citeva zile.Dispare si apare dupa 2 saptamini, uneori 3 luni.Uneori sint si umflaturi.Uneori, cum ar fi de curind, am senzatie de arsura din virful degetelor de la picioare pina la genunchi, dupa care se linisteste. Cind ma ating de chiuveta, de prosop, daca pun chiar eu mina pe mine, ma maninca ingrozitor si uneori imi apar si umflaturi. Mai iau clorocalcin.De curind am fost internata la dermatologie si mi s-a gasit candidoza bucala si infectie urinara cu ecoli. Am luat antibiotice specifice si acum fac pentru a doua oara un tratament cu urovaxom, zece zile pe luna.Mi-a fost recomandat 5 luni
Va rog mult sa imi spuneti ce credeti ca ar putea fi.
Va multumesc.
Am intrebat diversi medici, cei de la care am si medicamentatia pentru diversele afectiuni specifice virstei, medicul de familie, am facut experiente prin intreruperea medicatiei pe o perioada scurta, intreruperea din alimentatie a anumitor alimente presupuse declansatoare de alergii.Uneori iau ketotifen si totusi persista.
Mincarimea este localizata de obicei dupa urechi, pe palme, pe picioare, pe ceafa, pe brate. Apare o data pe zi sau de mai multe ori si ma tine citeva zile.Dispare si apare dupa 2 saptamini, uneori 3 luni.Uneori sint si umflaturi.Uneori, cum ar fi de curind, am senzatie de arsura din virful degetelor de la picioare pina la genunchi, dupa care se linisteste. Cind ma ating de chiuveta, de prosop, daca pun chiar eu mina pe mine, ma maninca ingrozitor si uneori imi apar si umflaturi. Mai iau clorocalcin.De curind am fost internata la dermatologie si mi s-a gasit candidoza bucala si infectie urinara cu ecoli. Am luat antibiotice specifice si acum fac pentru a doua oara un tratament cu urovaxom, zece zile pe luna.Mi-a fost recomandat 5 luni
Va rog mult sa imi spuneti ce credeti ca ar putea fi.
Va multumesc.
2 comentarii
Poate fi vorba de o urticarie cronica.Este bine sa fi vazuta de un alergolog pentru a stabili un plan terapeutic bazat pe investigatii specifice specialitatii
sotul meu a avut timp de 3 ani o alergie pe corp care se manifesta sub forma de mincarimi si umflaturi mari( ca atunci cind te ciupeste un tintar si te scarpini). a fost la fel de fel de medici, a tinut regim, a incercat diverse tratamente dar fara rezultat. pina intr-o zi cind un medic de la un spital i-a recomandat sa mearga la baile olanesti sa faca tratament cu apa de acolo de la unul din izvoare. a fost, a stat 3 sapt cit a durat tratamentul cu injectii cu apa de la izvorul nr 7( nu sint sigura, dar asta stiu medicii de acolo). in primele zile i-au aparut umflaturi pe absolut tot corpul- ca reactie la tratament, apoi au disparut definitiv. nu a mai avut niciodata probleme de acest gen. am inteles ca e bine ca acest tratament sa se repete odata la 3 ani pentru prevenire. asa ca celor care au probleme cu alergii diverse, le recomand baile olanesti. multa sanatate.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Bubite rosi pe penis.
- 1Pete umflate pe pometi
- 1Niste fisuri pe fata linga nas
- 2Daca am o problema la unghie
- 2Psoriazis ?? sau ce seamana ms
- 1Cum scapi de demodex
- 0După 6 ani de Psoriazis și zeci de tuburi de cortizon topic
- 1Hidrosadenita sau ganglioni limfatici inflamati din cauza parazitozei
- 2Umflături pe fese
- 4Alopecie areata dupa un an de la debut