Caderea parului cauzata de depresie/hormoni masculini la femei?
Buna dimineata,
In urma cu 5 ani am trecut printr-o perioada f grea la munca suprapusa peste un soc emotional - s-a declansat un sindrom anxios depresiv diagnosticat la medic, mi s-a dat tratament pe baza de pastile de plante calmogen plant etc.
Pot trai cu acest sindrom, desi calitatea vietii mele este clar afectata.
Problema este caderea parului catasrofala - comparand pozele de acum 5 ani cu cele de acum am mai putin de jumatate din par. Este extrem de fragil, incurcat si cu aspect f gras.
Am fost la 10 dermatologi, mi s-au dat diverse sampoane /suplimente alimentare nu m-au ajutat.
Pe analize se vede deficit de vit D - iau 5000UI zilnic si testosteron la pragul maxim pt femeie. Desi am cerut tratament pt reducerea testosteronului mi s-au dat anticonceptionale dar nu au ajutat la problema parului.
Tiroida este OK, pe analize si ecografie. Am fost si la endocrinologi si la gineco, ma simt pasata ca o minge de colo colo fara sa gasesc o cauza a problemei.
Am luat si vitB timp de vreo 4 luni iar niciun efect.
Ce sa fac? Nu mai pot purta decat parul strans in coada, arata efectiv ca la un om bolnav care face chimioterapie sau asa.
Sugerati-mi o analiza /medic pt rezolvarea situatiei.
Poate fi aceasta cadere datorata si sindromului anxios depresiv? sau hormonilor masculini in exces - acest testosteron?
In urma cu 5 ani am trecut printr-o perioada f grea la munca suprapusa peste un soc emotional - s-a declansat un sindrom anxios depresiv diagnosticat la medic, mi s-a dat tratament pe baza de pastile de plante calmogen plant etc.
Pot trai cu acest sindrom, desi calitatea vietii mele este clar afectata.
Problema este caderea parului catasrofala - comparand pozele de acum 5 ani cu cele de acum am mai putin de jumatate din par. Este extrem de fragil, incurcat si cu aspect f gras.
Am fost la 10 dermatologi, mi s-au dat diverse sampoane /suplimente alimentare nu m-au ajutat.
Pe analize se vede deficit de vit D - iau 5000UI zilnic si testosteron la pragul maxim pt femeie. Desi am cerut tratament pt reducerea testosteronului mi s-au dat anticonceptionale dar nu au ajutat la problema parului.
Tiroida este OK, pe analize si ecografie. Am fost si la endocrinologi si la gineco, ma simt pasata ca o minge de colo colo fara sa gasesc o cauza a problemei.
Am luat si vitB timp de vreo 4 luni iar niciun efect.
Ce sa fac? Nu mai pot purta decat parul strans in coada, arata efectiv ca la un om bolnav care face chimioterapie sau asa.
Sugerati-mi o analiza /medic pt rezolvarea situatiei.
Poate fi aceasta cadere datorata si sindromului anxios depresiv? sau hormonilor masculini in exces - acest testosteron?
2 comentarii
buna ziua,
Alopecia poate fi datorata atat stresului cat si modificarilor hormonale. Mergeti la endocrinolog si dermatolog.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Alopecia poate fi datorata atat stresului cat si modificarilor hormonale. Mergeti la endocrinolog si dermatolog.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Va atrag atentia ca nu ati citit mesajul meu cu atentie. Am spus acolo ca am fost deja la 10 dermatologi - nu exagerez - si la vreo 5 endocrinologi, am si analizele refacute.
M-as bucura sa primesc un raspuns util, nu doar ca sa fie scris - mergeti la medic. Am fost deja acolo si nu m-au ajutat cei de pana acum.
M-as bucura sa primesc un raspuns util, nu doar ca sa fie scris - mergeti la medic. Am fost deja acolo si nu m-au ajutat cei de pana acum.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Ce e? -umflaturi gen pete pe piele- avanseaza f repede
- 0Iritatie cu cojite
- 0Pete rosii pe corp
- 4Hipomelanoza idiopatica
- 3Mâini crapate
- 1Durere cos langa anus
- 5Acarieni - Am niste mușcături de acarieni pe corp și-i simt cum umbla pe mine și când înțeapă.
- 1Eczema "dubioasă"
- 1Problema serioasa sau hematom ?
- 3Cum estompăm ridurile?