Sotul meu e cu capul in nori
Sunt casatorita cu sotul meu de 14 ani si avem un copil de 11 ani. Din primul an, au aprut problemele intre noi, dar din naivitate si lipsa de experienta, am continuat sa dau o sansa relatiei.
Sotul meu este o fire sociabila, vesela si are foarte multi prieteni. Eu in schimb sunt o femeie foarte serioasa si fiecare lucru pe care il fac, il gandesc de 2 ori.
Problema sotului meu este ca ii place sa fie bagat in seama de femei, se imprieteneste foarte repede cu ele, le face tot felul de servicii ajungand chiar sa se indragosteasca de ele. Asta banuiesc eu, deoarece il vad de multe ori cu capul in nori. De cate ori il intreb, el spune ca mi se pare mie, ca nu e nimic, dar daca insist asupra subiectului imi raspunde ca asa este el, ca nu se poate schimba.
De fiecare data dupa un astfel de episod, a trebuit sa ii explic cum sta treaba, ca intr-o casnicie nu se procedeaza asa, ii propun sa ne despartim si sa-si gaseasca pe altcineva, daca nu ma mai vrea. Ma implora sa nu plec, plange chiar, imi spune ca ma iubeste, dar dupa o perioada de liniste o ia de la capat.
Pana acum nu l-am prins sa ma insele fizic, dar cu o femeie si-a facut declaratii de dragoste pe chat.
Nu imi pot explica de ce face acest lucru. Ma intreb daca ma iubeste sau doar are nevoie de cineva stabil in viata lui. Sunt din ce in ce mai hotarata sa ma despart de el. Eu cred ca daca iubesti pe cineva, nu il ranesti.
Multumesc!
Sotul meu este o fire sociabila, vesela si are foarte multi prieteni. Eu in schimb sunt o femeie foarte serioasa si fiecare lucru pe care il fac, il gandesc de 2 ori.
Problema sotului meu este ca ii place sa fie bagat in seama de femei, se imprieteneste foarte repede cu ele, le face tot felul de servicii ajungand chiar sa se indragosteasca de ele. Asta banuiesc eu, deoarece il vad de multe ori cu capul in nori. De cate ori il intreb, el spune ca mi se pare mie, ca nu e nimic, dar daca insist asupra subiectului imi raspunde ca asa este el, ca nu se poate schimba.
De fiecare data dupa un astfel de episod, a trebuit sa ii explic cum sta treaba, ca intr-o casnicie nu se procedeaza asa, ii propun sa ne despartim si sa-si gaseasca pe altcineva, daca nu ma mai vrea. Ma implora sa nu plec, plange chiar, imi spune ca ma iubeste, dar dupa o perioada de liniste o ia de la capat.
Pana acum nu l-am prins sa ma insele fizic, dar cu o femeie si-a facut declaratii de dragoste pe chat.
Nu imi pot explica de ce face acest lucru. Ma intreb daca ma iubeste sau doar are nevoie de cineva stabil in viata lui. Sunt din ce in ce mai hotarata sa ma despart de el. Eu cred ca daca iubesti pe cineva, nu il ranesti.
Multumesc!
2 comentarii
Daca relația nu mai merge puneți punct
In cabinet nu rareori constat ca unii barbati nu realizeaza ca infidelitatea emotionala poate sa doara mai mult decat infidelitatea fizica. Insa motivele ce duc la infidelitatea fizica sau la cea emotionala sunt adesea asemanatoare.si sunt tratate prin terapie de cuplu.
Inainte de a pune punct relatiei, poate merita sa incercati sa evaluati in cabinetul psihologic ce anume a dus la situatia actuala…si daca exista ceva ce ati putea face, fiecare, ca relatia sa continue.
Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Inainte de a pune punct relatiei, poate merita sa incercati sa evaluati in cabinetul psihologic ce anume a dus la situatia actuala…si daca exista ceva ce ati putea face, fiecare, ca relatia sa continue.
Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 6Este nevoie de terapie de cuplu și când logodnicii se mută împreună?
- 2Logodnica mea mi-a spus că și-a scos uterul pentru a nu mai face copii. Este posibil?
- 1Casatorie toxica
- 0Cum ar trebui să arate un contract pentru prestarea servicilor psihologice?
- 1M-am indragostit de o colega de munca
- 5Abuz psihologic în cuplu
- 2Să lupt sau să renunț?
- 1Certuri si lipsa de empatie
- 1Probleme in relație de 4 ani
- 1Copilul lui din alta relatie
