Papilom pe trunchi la copil de 7 ani

16-08-2019
Mira23
Nu este medic/terapeut
Mira23
Buna seara!
Fetiței mele de 7 ani i-a apărut un papilom pe trunchi.
Este unul singur și este foarte foarte mic. L-am descoperit întâmplator la baie.
Dermatologul a spus sa îl lăsam in pace. Nu ne-a prescris nici un tratament, spunând ca poate s-a format de la frecarea mâinii de trunchi sau haine.
Pe mine ma îngrijorează deoarece stiu ca acestea fac parte din virusul hpv-ului.
Am și eu câteva pe gât.
Ce este de făcut pe viitor? Și ce este de urmărit la fetița?
Menționez ca este născuta prin cezariana iar eu nu am avut niciodată virusul prezent la nici o testare/genotipare.
Multumesc!
4 comentarii
0
16-08-2019, ora 07:23
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Puteti sa-l indepartati prin crioterapie sau chiuretare intr-un cabinet medical.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
16-08-2019, ora 08:36
Mira23
Nu este medic/terapeut
Mira23
Va multumesc doamna doctor!
Când ar fi motiv de îngrijorare? Dacă ii apar mai multe?
Oare ar fi necesar și un tratament pentru stimularea imunității?
Va multumesc!
0
16-08-2019, ora 18:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti sa indepartati papilomul prin crioterapie sa nu se inmulteasca si nu folositi acelasi prosop.
0
17-08-2019, ora 08:35
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Se poate administra si tratament de imunostimulare, eventual analize de sange pentru excluderea unor Mergeti la medic pentru tratament.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns