HPV tulpina 53

08-05-2026
Patricia34
Nu este medic/terapeut
Patricia34
Buna ziua. În martie am participat la campania de depistare a cancerului de col uterin la un spital din orașul meu. Am facut papanicolau si genotipare HPV. Papanicolau este normal, fără leziuni pe col. La genotipare mi-a ieșit tulpina 53. Am.primit si tratament femiclar ovule si tablete(ovulele nu le tolerez, am făcut candida, am luat doar tabletele). Am facut si prima doza de vaccin Gardasil 9, urmează in iunie a doua doza.
Sunt persoane aici diagnosticate cu aceasta tulpina? Cum a a evoluat starea dvs? Am motive de îngrijorare? Multumesc pentru răspuns.
1 comentarii
0
10-05-2026, ora 22:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Faceti tratamentul indicat de medic si monitorizati la 6 luni sau anual prin Testul Papanicolau. Mai mult nu se poate face.
De obicei virusul se elimina singur din corp. Stati linistita.
Adaugă un comentariu / răspuns