Pronoia? Delir paranoid?
De o vreme cam de o luna de zile mi se pare ca oamenii ma ajuta mai mult, sunt mai amabili, mai respectuosi s a m d. Nu stiu sa inteleg de ce anume mi se pare lumea este buna cu mine?Am cautat informatii online si cred ca mi se potriveste suficient de mult acest termen cuvant de pronoia delir paranoid, eu fiind cu boala schizofrenie paranoida. Nu este un diagnostic pus de mine de pe net. Vreau sa stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva? Mulțumesc.
5 comentarii
E posibil ca oamenii sa te ajute mai mult dar nu cred ca acesta este delir paranoid.
Vorbeste cu parintii tai sa nu spuna la toti ca ai schizofrenie.
E mai bine sa tii pentru tine acest aspect.
Lumea mai judeca.
Vorbeste cu parintii tai sa nu spuna la toti ca ai schizofrenie.
E mai bine sa tii pentru tine acest aspect.
Lumea mai judeca.
Eu stiu ca de obicei lumea este rea stiu din experienta mea proprie nu ma iau dupa ce spun unii sau altii. Mi se pare un pic ciudat ca primesc un fel de ajutor de unde nu ma așteptam. Presupun ca este vorba despre un complot pozitiv mai multe persoane implicate care imi ofera un ajutor. Nu cunosc motivele de ce? Am avut mai multe perioade în care credeam ca mulți imi vor răul. Acum cred ca am opusul paranoia adica pronoia. Sanatate la toate lumea.
Este posibil sa primesti ajutor pentru ca acele persoane au aflat ca esti bolnav.
@clara_p Cred că este minunat dacă părinților lui au puterea să le spună celorlaltora de boala lui, gândiți-vă că sunt alții care și-ar dori din inimă astfel de părinți. Dacă ceilalți știu, îl pot înțelege mai bine dacă se comportă mai ciudat uneori și nu mai există pentru el și familie teama de a nu se da de gol, scade și stresul; implicit, posibilitatea unui nou episod psihotic. Plus că astfel contribuie la destigmatizare, în general. Și oricum, cel mai probabil nu are nevoie de oameni care să nu fie empatici, aflarea de către ceilalți că are schizofrenie este un filtru excelent. În plus, dacă ar cădea în episod psihotic cu ceilalți de față, ei vor știi cum să reacționeze.
Diagnosticul psihiatric nu se spune la toata lumea ca sunt bolnav de schizo. Exclus, , daca afla cineva care te cunoaște asta e nu te poti ascunde. Eu unul nu vorbesc despre sanatate decat cu cei apropiați. Trebuie ocolit subiectul mai ales noi cei cu suferințe de natura psiho.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 3Exercitii fizice
- 4Eu chiar sunt Antihristul! Lumea asta este o simulare! Pleroma vine!
- 30Somn hiperfragmentat
- 15S-a vindecat cineva prin credinta?
- 2Psiho traumele cronice se pot trata vindeca?
- 0Imi doresc o prietena
- 7Tehnică bombă pentru a elimina tristețea că nu suntem iubiți de fete
- 2Cofeina atacuri de panica
- 7Sufăr de schizofrenie paranoida și am crize ca o sa fiu torturata
- 7Tratamentul psihiatric si gura uscata aproape tot timpul