senzatie nervanta: nas infundat
In urma racelii, am ramas cu o senzatie de nas infundat...o tensiune care imi da senzatia de urechi infundate...simt ca un fel de apasare deranjanta ca si cum undeva mi s-ar bloca sinusurile...ca si cum as fi in permanenta racita..ce se poate face?
7 comentarii
se administreaza picaturi nazale( rinofug, olynt), cate 2-3 pic la nevoie 3-4 zile.
se fac inhalatii cu ceai de musetel+ 4-5 pic de INHALANT.
sinupret 2 tab la 8 ore 10 zile.
se fac inhalatii cu ceai de musetel+ 4-5 pic de INHALANT.
sinupret 2 tab la 8 ore 10 zile.
Multumesc frumos. De asemenea, aud si un tiuit in ambele urechi, uneori sub forma unui vajait..sa fie tot din cauza nasului infundat? Totusi, am urmat tratament pt otita seroasa, dar nu e nicio ameliorare cu privirela zgomotul pe care il aud...am facut audiograma si e in regula..auzul nu este afectat, tenesiunea e buna...ce sa mai fac?
iinitial trebue sa te lamuresti Ce ai ?
O otita seroasa se caracterizeaza cu.. prezenta lichidului in spatele Timpanului. De aici vine..senzatiea de ureche infundata.. si la Audiograma.. se aude pe casti mai rau decat pe os.
daca ai facut audiograma si a esit OK. deci NU ai otita seroasa.
Nasul.. da, poate sa afecteze auzul.. fiindca prin nas si Trompa lui eustachii trece aer pana in spatele timpanului. !
trebue sza faci tot posibilul sa respiri bine pe nas.. si urechile n.o sa te mai chinue!
O otita seroasa se caracterizeaza cu.. prezenta lichidului in spatele Timpanului. De aici vine..senzatiea de ureche infundata.. si la Audiograma.. se aude pe casti mai rau decat pe os.
daca ai facut audiograma si a esit OK. deci NU ai otita seroasa.
Nasul.. da, poate sa afecteze auzul.. fiindca prin nas si Trompa lui eustachii trece aer pana in spatele timpanului. !
trebue sza faci tot posibilul sa respiri bine pe nas.. si urechile n.o sa te mai chinue!
La audiograma, intr-adevar se auzea zgomotul mai puternic...dar doctorul a zis ca este in regula..nu mai stiu ce sa inteleg. De ce aud in continuare tiuitul in urechi? Diagnosticul pus de acelasi medic a fost otita seroasa, atunci cand am facut si audiograma.
daca poti sa repeti audiograma. sa faci o Timpanograma.. si sa le trimiti pe mail
sau pe fax 0232 719020
sau pe fax 0232 719020
Am urmat un tratament cu claritomicină si eurespal timp de 4 zile, am folosit cam des olynt, pentru ca nu puteam respira, am luat in acelasi timp si seretaid(mi s-a pus diagnostic de bronsita asmatiforma)si m-am trezit cu senzaşie de limbă arsă, afte, rosată accentuată a cerului gurii si gâtului.Ce poate fi
reactie la claritromicina!
se intampla la persoane cu probleme gastrice.
mergi al Gastrologie !
se intampla la persoane cu probleme gastrice.
mergi al Gastrologie !
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Hipersalivatie
- 3Sangerari nazale de vreo 2 zile cand suflu nasul
- 1Limba alba uscata
- 1Pata Rosie pe cerul gurii
- 0Sept perforat
- 1Surzire neurosenzoriala brusca
- 1Ajutor! Adenopatii multiple!
- 2Tinitus după o răceală de 4 zile
- 1Hiperpneumatizarea celulelor mastoidiene
- 4Posibilă rinită atrofică sau inceput de perforatie sept nazal?