'nas infundat si sforait '

20-02-2011
mary71
Nu este medic/terapeut
mary71
Am de ani buni nasul infundat (desi nu am secretii, nasul fiind f. uscat), o tenta nazala accentuata, respir destul de greu pe nas si sforai. Dimineata cand, ma trezesc expectorez uneori din gat o secretie urata (senzatia e ca imi curge din nas, e destul de neplacut uneori).Mi-am facut exudat nazal si mi-a iesit stafilococ auriu in nas. Am fost la medic si mi-a dat Cipro quin 500, nizoral, aerius. In primele zile ale tratamentului mi s-a desfundat nasul dupa multi ani si am simtit ca respir pe nas.Dupa o saptamana insa eram din nou in faza initiala si cu o pneumopatie urata. Am luat din nou antibiotic, insa am ramas cu o tuse seaca (din gat), nasul imi este la fel de infundat.Ce sa mai fac ? Am uitat sa spun ca am 40 ani. Multumesc
1 comentarii
0
23-02-2011, ora 00:19
gicadmtr
Nu este medic/terapeut
gicadmtr
buna
nu stiu ce sa faci tu, ca si eu am cam aceias problema,
nas infundat de multi ani, m-am saturat de aceasta problema (respiratia pe nas)
imi consuma toata energia nu am nici un chef de nimic constant incerc sa-mi
suflu nasul dar nimic.in ultimul timp esate doar nara singa, daca imi fac spalaturi
nazale se usuca mai mult(congestie uscata)daca nu mai pot sa-mi suflu nasul
din cind in cind dar am o presiune la sinus nazal nu pot respira pe nas pur si simplu
nu stiu ce sa fac, am incercat tot felul dar nu ma ajuta decit pe moment sa-u o perioada scurta
dupa care revin la aceias congestir nazala. astazi am foarte mult mucus in amindoua narile si mai suflu din cind in cind, dar nu se desfunda este tot congestionat, imi pare rau ca nu am nici un sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.